Świebodziccy licealiści w „Szaniawskim”- przygoda z „Panią Bovary”

Po raz kolejny w ramach współpracy z teatrem i projektu „Teatr w szkole, szkoła w teatrze”  klasa humanistyczna z liceum Świebodzicach uczestniczyła w zajęciach w „Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego” w Wałbrzychu. Pod przewodnictwem  kierowniczki działu kontaktu z publicznością-Renaty Haraźnej- odbyło się zwiedzanie wszystkich zakamarków teatru, pracowni, miejsc prób i występów, a także rozmowy z wieloma pracownikami, którzy zaangażowani są w proces powstawania spektaklu. Nasza „teatralna Beatrycze” oprowadzając nas po labiryntach teatralnych korytarzy, ubarwiała wędrówkę opowieściami i anegdotami, a o Szaniawskim wie praktycznie wszystko.

Następnie pani pedagog teatru-  Renata Ambroziak przygotowała nas do odbioru sztuki, którą chwilę później oglądaliśmy  razem z reżyserem,  Maciejem Podstawnym.

Monodram w wykonaniu Doroty Furmaniuk połączył w sobie oryginalny tekst „Pani Bovary” Flauberta i jego współczesne odczytanie.Sztuka rozgrywała się w przestrzeni dwupokojowego mieszkania, reżyser zrezygnował z tak zwanej czwartej ściany, czyli klasycznej widowni, a aktorka grała wśród nas. Brak dystansu stworzył bardzo intymna atmosferę, co sprzyjało indywidualnemu odbiorowi i silnym emocjom.

Po spektaklu odbyło się spotkanie z twórcami, którzy podzielili się swoimi refleksjami na temat tworzenia tej  sztuki, szukania rozwiązań, inspiracji, oraz chętnie dyskutowali  na temat odczuć i interpretacji młodzieży.

Dzień spędzony w teatrze był absolutnie wyjątkowy i niepowtarzalny. Obserwowanie etapów powstawania spektaklu, efektów w postaci samego przedstawienia, a później „dekonstrukcja” dokonana przez autorów, oraz rozmowa o odbiorze przez oglądających-była dla humanistów przeżyciem nie lada.

                                                                                                             Ewa Grochowska