„Makbet na scenie”. Niezwykłe przedstawienie przygotowane przez pierwszoklasistów

W świebodzickim LO istnieje wiele sposobów na rozwój kreatywności i umiejętności artystycznych uczniów. Jednym z nich jest zaangażowanie w projekty teatralne, które nie tylko pozwalają wykazać się talentem aktorskim, ale także rozwijają  zdolności organizacyjne i umiejętności współpracy w grupie. Tym razem klasa 1c wzięła udział w wyjątkowym przedsięwzięciu, przedstawiając  własne interpretacje fragmentów dramatu Williama Szekspira pt. „Makbet”.

Projekt „Makbet” na scenie był realizowany przez sześcioosobowe zespoły, które miały za zadanie dokonać wyboru i kompilacji scen z dramatu i przygotować przedstawienie na ok. 10 min., co wymagało opanowania sporej ilości tekstu , oraz jego wnikliwej analizy i  interpretacji, a także własnych pomysłów inscenizacyjnych. Ważnym elementem  projektu było również tworzenie scenografii, dekoracji, strojów i rekwizytów, dobór odpowiedniej muzyki i efektów specjalnych, które miały współtworzyć atmosferę scen, oddać nastrój, budować napięcie.

Wszystko to udało się osiągnąć dzięki pomysłowości i zaangażowaniu uczniów. Ich różnorodne spojrzenie na dramat nadało kolejnym realizacjom wyjątkowy charakter.

 

Ewa Grochowska