Akcja humanitarna na rzecz polskojęzycznego liceum w Ukrainie- zbiórka książek w świebodzickim LO

W dzisiejszych trudnych czasach, gdy świat stoi w obliczu wielu wyzwań, gesty solidarności i pomocy nabierają szczególnego znaczenia. Jednym z takich gestów jest inicjatywa pana Romana Skawiny, uczestnika konwoju humanitarnego, który wraz z uczniami klasy 3b i wychowawczynią- Ewą Grochowską postanowił wesprzeć polskojęzyczne liceum w Ukrainie poprzez zorganizowanie zbiórki książek.

To już kolejna akcja po ubiegłorocznych zbiórkach, które skupiły się na dostarczeniu leków, zabawek, żywności oraz środków sanitarnych. Tym razem uczniowie ze świebodzickiego Liceum Ogólnokształcącego postanowili skoncentrować się na czymś równie cennym – edukacji i kulturze.

W wyniku zaangażowania uczniów, nauczycieli i lokalnej społeczności udało się zgromadzić imponującą liczbę ponad 400 woluminów różnorodnych książek. Zbiórka obejmowała lektury szkolne, klasyki literatury polskiej, powieści dla młodzieży, podręczniki do literatury z opracowaniami metodycznymi dla nauczycieli, albumy, słowniki – każdy rodzaj literatury, który może wzbogacić zasoby biblioteki liceum i przyczynić się do rozwijania umysłów młodych ludzi.

Warto podkreślić, że inicjatywa nie tylko pomaga w dostarczeniu potrzebnych materiałów edukacyjnych, ale także buduje mosty między ludźmi, krzewiąc wartości kulturowe i wspólną pasję do literatury. Książki są nie tylko źródłem wiedzy, ale również narzędziem do zrozumienia różnorodności i bogactwa świata.

Ewa Grochowska, wychowawczyni klasy 3b, podkreśla, jak ważne jest poszerzanie horyzontów uczniów poprzez literaturę: „Książki nie tylko kształcą, ale także rozwijają wyobraźnię i uczą empatii. Dzięki tej zbiórce uczniowie w polskojęzycznym liceum w Ukrainie będą mieli dostęp do nowych źródeł inspiracji, które z pewnością wpłyną pozytywnie na ich rozwój osobisty. A dla uczniów naszej szkoły jest to kolejna lekcja empatii i solidarności”.

Akcja nie tylko mobilizuje do pomocy, ale także ukazuje potencjał, jaki drzemie w społeczności szkolnej. To dowód na to, że młodzi ludzie chcą i potrafią angażować się w sprawy społeczne.

Wszystkim zaangażowanym w tę piękną inicjatywę należą się ogromne podziękowania. Mamy nadzieję, że zbiórka książek stanie się kolejnym krokiem w kierunku budowania mostów między ludźmi, niezależnie od granic czy odległości geograficznych. Edukacja i kultura są językiem uniwersalnym, który łączy serca i umysły, tworząc silne fundamenty dla lepszego, bardziej zrozumiałego świata.