Wokulski na prezydenta Warszawy: innowacyjny projekt edukacyjny

Jeszcze nie minęły echa teatralnych interpretacji „Makbeta”, a już uczniowie klasy 2c podjęli się niezwykle interesującego wyzwania: przygotowania kampanii  i antykampanii wyborczej Stanisława Wokulskiego, bohatera powieści „Lalka” Bolesława Prusa, jako kandydata na prezydenta Warszawy. Ten innowacyjny projekt edukacyjny, mający na celu rozwinięcie umiejętności retorycznych, artystycznych oraz kreatywności uczniów, zakończył się wielkim sukcesem, przynosząc mnóstwo pozytywnych emocji i niezapomnianych wrażeń (i oczywiście dodatkowych punktów z języka polskiegoJ).

Kreatywne kampanie wyborcze

Komitety wyborcze, składające się z uczniów, zorganizowały wiece przedwyborcze, na których prezentowały swoje programy wyborcze, ulotki, plakaty oraz slogany. Każda grupa podeszła do zadania z ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością. W trakcie wieców nie zabrakło wystąpień samego kandydata, czyli Wokulskiego, który przedstawiany był przez uczniów z wielką charyzmą i w różnorodnych kreacjach aktorskich.

Antykampania – równie ważna druga strona medalu

Oprócz kampanii wyborczej, uczniowie stworzyli także antykampanie, w których przedstawiali negatywne aspekty kandydatury Wokulskiego. Dzięki temu projekt zyskał na realizmie, a młodzież miała okazję poznać, jak w rzeczywistości funkcjonuje polityka, gdzie każda decyzja i każde działanie kandydata podlega ścisłej ocenie i krytyce.

„Kiełbasa wyborcza” i inne atrakcje

Wieczory przedwyborcze były okazją do zaprezentowania nie tylko programów, ale i różnorodnych atrakcji. Komitety wyborcze częstowały ciastami, by ocieplić wizerunek swojego kandydata, co stało się swoistą „kiełbasą wyborczą”. Ponadto uczniowie zaskakiwali pomysłowością, organizując rapowe bitwy, sondy uliczne, wyrażając emocje tańcem oraz innymi formami ruchu scenicznego. Szczególną uwagę przyciągnęły wyraziste kreacje aktorskie i błyskotliwe wykonania piosenek promujących Wokulskiego.

Wysoki poziom merytoryczny i artystyczny

Autorzy kampanii pokazali, że posiadają wysokie umiejętności merytoryczne i artystyczne. Argumentacja prezentowana przez uczniów była na najwyższym poziomie, a bogactwo środków artystycznego wyrazu oraz retoryka godna najlepszych polityków sprawiły, że każdy wiec był interesujący i pełen emocji. Nie zabrakło również humoru, który towarzyszył wszystkim wystąpieniom, co podkreśliło, że nauka poprzez zabawę jest niezwykle skuteczna, a młodzież ma doskonałe poczucie humoru.

Podsumowanie

Projekt „Wokulski na prezydenta Warszawy” okazał się doskonałym narzędziem edukacyjnym, rozwijającym wiele umiejętności  uczniów. Dzięki niemu młodzież mogła lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące światem polityki, a także doskonalić swoje talenty artystyczne i retoryczne. Sukces projektu dowodzi, że kreatywne podejście do nauki może przynieść znakomite efekty, angażując uczniów i sprawiając, że nauka staje się prawdziwą przyjemnością.