KAŻDY Z NAS JEST FILOZOFEM – finał projektu pierwszoklasistów ze świebodzickiego LO

Kreatywność jest cechą szczególne pożądaną we współczesnym świecie. Można ją świetnie wytrenować i rozwijać, uczestnicząc w projektach edukacyjnych.

Tym razem w  ramach projektu „Każdy z nas jest filozofem” uczniowie pierwszych klas mieli za zadanie wybrać  filozofa, który jest im światopoglądowo najbliższy lub który wywarł na nich największe wrażenie, a  następnie w kreatywny  sposób  go przedstawić.

Uczniowie nie tylko studiowali życie i poglądy wybranej postaci, ale także starali się upodobnić do niej wyglądem. Wykorzystali rekwizyty, atrybuty i stroje, które kojarzą się z jej wizerunkiem oraz stanęli przed obiektywem aparatu, by uwiecznić swojego bohatera.

W finale projektu uczestnicy zaprezentowali efekt fotograficznej sesji i przygotowaną argumentację wyboru postaci. W ciekawy, często żartobliwy, oryginalny sposób opowiadali o swojej przygodzie z wybranym filozofem. A wybory były wcale nieoczywiste-oprócz grupy Platonów, Arystotelesów, Pitagorasów, czy Heraklitów, pojawili się myśliciele mniej znani, a co szczególnie cenne- filozofki- Aspazja, Teano, czy Hypatia, bo w starożytnej Grecji i Rzymie mądrych kobiet nie brakowało, choć nasz podręcznik do filozofii skrzętnie je pominął. Jednak dociekliwość młodych ludzi krzepi serce pomysłodawczyni projektu

Celem projektu był niestandardowy kontakt z filozofią, konfrontacja postaw współczesnych młodych ludzi i starożytnych mędrców, oraz wprowadzenie nieco zabawy i luzu do przedmiotu trudnego i nader poważnego

W holu szkoły można oglądać ekspozycję zaprezentowanych kreacji. Fotografie uczniów, którzy wzięli udział w projekcie, opatrzone cytatami z utworu szczecińskiego rapera – Łony, stworzyły collage cieszący oko całej społeczności LO.

Ewa Grochowska