Nagrody uczniów świebodzickiego LO w konkursie „Moja Fanaberia Teatralna” i o ostatnim takim festiwalu słów kilka…

W grudniowe wieczory  młodzież LO ze Świebodzic uczestniczyła w „Fanaberiach Teatralnych” w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu- przeglądzie  sztuk z całej Polski – znaczących, wybitnych i nagradzanych na najważniejszych festiwalach, oraz wałbrzyskich spektakli, które „schodzą z afisza”. Od 2.12. do 7.12.obejrzeliśmy 11 sztuk utrzymanych w różnych konwencjach, oraz 3 projekcje filmowe . W tym roku hasło festiwalu brzmiało „Nostalgia. Koniec”, co wiąże się z pożegnaniem jego dotychczasowej formuły. Odnosi się ono zarówno do sytuacji teatru i festiwalu, jak i do naszych wspólnych tęsknot. Jak piszą twórcy: „XVI FANABERIE  starały się uciec od anegdot na rzecz czegoś ważniejszego. Piękno NOSTALGII bowiem ma charakter demokratyczny, nostalgiczna wrażliwość jest w Teatrze udziałem każdego i widza i twórcy”.

Organizatorzy XVI edycji zadbali  o wysoki poziom artystyczny prezentowanych wydarzeń i  ich różnorodność. Przez sześć festiwalowych wieczorów próbowaliśmy stawiać pytania i uzyskiwać odpowiedzi na temat kondycji człowieka i człowieczeństwa, istoty zła, ludzkich marzeń, potrzeby kontaktu, komunikacji i współczesnych lęków- w obejrzanych sztukach,  we wspomnieniach poprzednich edycji festiwalu i kuluarowych rozmowach.

Obok spektakli z gatunku m.in. komedii, parodii makabrycznej, baśni, teatru absurdu, performance’u, monodramu, pojawiły się też koncerty. Gościliśmy  teatry z Tarnowa , Jeleniej Góry, Wrocławia, Warszawy. Świetne zespoły i twórcy, dużo muzyki-  to aż 11 okazji do zabawy, refleksji i emocji. Oglądaliśmy młode „składy” aktorskie i gwiazdy- Grażynę Barszczewską, Joannę Szczepkowską, Grzegorza Damięckiego, zespół Janusza Strobla. Pożegnaliśmy też  5 świetnych wałbrzyskich tytułów.

W tegorocznych fanaberiach wzięło udział ponad stu trzydziestu uczniów LO, którzy obejrzeli wszystkie spektakle. Młodzi widzowie z euforią przyjęli wydarzenie” Bądź taka, nie bądź taka”- spektakl-hołd dla naszej ukochanej Kory, świetnie się bawili na  „Sztuce”,  gorąco dyskutowali po spektaklu „Szoa show”, zaintrygował ich „Teatr w Podziemiu” opowieścią o I. Przegrodzkim i pewnej wrocławskiej lipie . Mimo że część spektakli nie należała do łatwych, a ich treść i forma   wymagała koncentracji, intelektualnego wysiłku, mocno angażowała emocjonalnie- nasi widzowie zdali egzamin ze skupienia, wrażliwości i kultury.

Tradycyjnie już w szkole został ogłoszony pofestiwalowy konkurs na plakat i recenzję z obejrzanych sztuk. Widzowie, którzy zechcieli  podzielić się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami, mogli je przedstawić w plastycznej lub literackiej formie i jeszcze przez chwilę trwać w świecie teatralnej magii.  W konkursie wzięło udział 52 uczniów, a poziom prac był bardzo wysoki.

A oto wyniki- w kategorii literackiej(recenzja):

I miejsce – Katarzyna Staszczyk

II miejsce – Julia Walkiewicz

III miejsce – Kamil Cichy

– w kategorii plastycznej(plakat teatralny):

– I miejsce – Katarzyna Staszczyk

– II miejsce – Alicja Wysoczańska

– III miejsce – Wiktoria Partyka

-wyróżnienie – Mateusz Ławiński

 

Zwycięzcom konkursu serdecznie gratuluję, a wszystkim uczniom i absolwentom dziękuję za udział w szesnastu kolejnych edycjach Fanaberii. Byliśmy obecni na wszystkich spektaklach . Z ogromnym wzruszeniem i wdzięcznością kłaniam się Pani Dyrektor  Teatru Dramatycznego – Danucie Marosz – za to, że kiedyś miała taka fanaberię, żeby stworzyć kolorowy festiwal, który stał się również naszą fanaberią.  I niezmiennie zapraszam Was do Teatru, który, bez względu na wszystko, będzie trwał…

Ambasadorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, opiekunka Szkolnego Koła Miłośników Teatru-Ewa Grochowska