Uczennice świebodzickiego LO – laureatkami XII DOLNOŚLĄSKIEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY

Zaskoczenie, suspens, nagła zmiana, czy nieoczekiwany zwrot akcji- to nie tylko cechy dobrego, interesującego, zapierającego dech w piersiach tekstu literackiego, ale także ludzkiego życia, które- czy tego chcemy, czy nie- lubi zaskakiwać i często obraca wniwecz nasze misterne plany i długo budowane strategie działania. Niewyjaśnione sytuacje, pogmatwane zdarzenia, dziwność i zawikłanie egzystencji stało się więc kanwą prac tegorocznej edycji XII DOLNOŚLĄSKIEGO PRZEGLĄDU TWÓRCZOŚCI LITERACKIEJ DZIECI I MŁODZIEŻY.  Przebiegała ona  bowiem pod hasłem „I wtedy stało się jasne…”, które zakładało wprowadzenie czytelnika w stan ustawicznego zdziwienia i niepewności. Wśród 198 autorów opowiadań i wierszy, którzy podjęli się zwerbalizowania swoich wyobrażeń, znalazły się 2 uczennice  z Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach- Zofia Brzozowiec z 1. klasy i Anna Bułas z 3. klasy. Obie zostały docenione przez jury konkursu za niezwykle dojrzałe, odważne i oryginalne ujęcie tematu oraz wysoki poziom językowy  prac. Opowiadanie Ani  uhonorowano główną nagrodą, a wiersze Zosi otrzymały wyróżnienie w kategorii „szkoły ponadgimnazjalne”.

Konkurs cieszy się dużą popularnością- oprócz tekstów nadesłanych z  Dolnego Śląska, znalazły się  tu prace z  odległych miast całej Polski.

Na uroczystej gali rozdania nagród, która odbyła się 22. lutego, spotkali się twórcy, ich rodzice, nauczyciele i przyjaciele. Organizatorzy w ciekawej formie poinformowali o wynikach konkursu- poprosili autorów o odczytanie fragmentów nagrodzonych prac, a zaproszeni goście z zapartym tchem słuchali  próbek tej twórczości. Opowiadania i wiersze zostaną w całości opublikowane na stronie internetowej organizatora.

Jako jeden z zaproszonych na galę gości czułam się dumna i wzruszona, słuchając interpretacji  tekstów przez nagrodzone autorki. Ania i Zosia z właściwą sobie wrażliwością i umiejętnością przyciągania uwagi- skradły serca słuchaczy. Obie mają już za sobą literackie trofea, a ja mam nadzieję, że jeszcze nie raz przyjdzie mi pisać o ich sukcesach i czytać prace, które wyjdą spod ich pióra. Gratuluję- Ewa Grochowska