Teatralna wiosna w świebodzickim LO

Od 27. marca-  Międzynarodowego Dnia Teatru- w świebodzickim liceum trwa Teatralna Wiosna w wielu odsłonach. A wszystko zaczęło się od  uroczystych obchodów tego święta, zorganizowanych przez humanistów z klasy 1a. Pierwszoklasiści w strojach ze spektakli Teatru Dramatycznego, wypożyczanych  z zaprzyjaźnionego i współpracującego z nami teatru, w scenerii plakatów z obejrzanych sztuk, przeprowadzili przygotowany przez siebie test wiedzy o teatrze, który napisali wszyscy uczniowie. Bezkonkurencyjna okazała się uczennica klasy 2b- Julia Bednarek, która jako jedyna uzyskała maksymalną ilość punktów.

Tego samego dnia braliśmy udział w obchodach święta w teatrze wałbrzyskim. Delegacja naszych uczniów odwiedziła Panią Dyrektor Danutę Marosz i pracowników tej, tak przychylnej nam, placówki, by wręczyć kwiaty i wyrazy wdzięczności za owocną współpracę. Wieczorem duża grupa wzięła udział w reżyserowanym przez  Pawła Świątka czytaniu tekstu  pt. ”Czego nie widać”.  Reżyser  wraz z zespołem aktorów zamierza wystawić dobrze zrobioną farsę i to w teatrze, który od ponad 20 lat nie gościł w swoim repertuarze tego gatunku. (Zostaliśmy już zaproszeni na premierę, która odbędzie się 14.czerwca)

Po spektaklu mieliśmy możliwość zwiedzić  teatr w myśl hasła czytanego tekstu. Zobaczyliśmy więc miejsca, których nie widać na co dzień, a które w procesie twórczym odgrywają ważne role. Pracownicy teatru oprowadzili nas i pokazali m.in. garderoby, magazyny kostiumów ,pracownie- stolarską, krawiecką, modelarską, kabiny akustyka i oświetleniowca, machiny sceniczne…

Kolejną odsłoną teatralnej wiosny były warsztaty  prowadzone przez absolwenta naszej szkoły, a obecnie  aktora teatru offowego  „Narybek from Poland”- Kamila Czubalę.  Przez cały dzień grupa 25 uczniów w przestrzeni klubu „Freedom”, budynku szkoły i terenów dookoła niej, wzięła udział w podróży teatralnej,  na którą złożyły się zajęcia z dykcji, emisji głosu, gry emocjonalne, etiudy zbiorowe, scenki z przedmiotem, pantomimiczne i wiele innych ćwiczeń, które dały możliwość spojrzenia w głąb siebie, przełamania  nieśmiałości, pokonywania tremy, czy po prostu dobrej zabawy,

Swoje umiejętności  aktorskie, reżyserskie, scenograficzne prezentowali też uczniowie poszczególnych klas w projektach klasowych „Makbet na scenie”, czy „Wokulski na prezydenta Warszawy”, które były teatralnym podsumowaniem omawianych lektur i dostarczyły sporo radości i satysfakcji  uczestnikom.

Z okazji Dni Promocji Szkoły humaniści z klasy 2a przygotowali sztukę o duchach szkoły, będącą drugą częścią trylogii pt. „ In suffragium ubi errat fons”,  którą z powodzeniem wystawili dla uczniów ostatnich klas szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Wiosna ubiega  pod hasłem udziałów w projektach teatralnych.  Ambasadorka Szaniawskiego wzięła udział w projekcie SZORT (Szkoła Otwartych Rezydencji Teatralnych), polegającym na  obserwacji  powstawania spektaklu- od pierwszych spotkań, inspiracji, rozmów, poprzez próby czytane, sytuacyjne- po próby generalne i premierę. Przez dwa miesiące podglądaliśmy twórców sztuki „Teraz każdy z Was jest Rzeczpospolitą”- reżysera-Macieja Podstawnego- i dramaturga- Sebastiana Majewskiego,  oraz zespół aktorski z teatru w Wałbrzychu i Teatru Współczesnego we Wrocławiu. Premiera miała miejsce 28. kwietnia.

18.05. z kolei w Dniu Teatru Publicznego zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia sztuki „Moby Dick, czyli koniec demokracji w państwie wielorybów” w cenie 350 groszy, z czego skrzętnie skorzystaliśmy.

Teatralna wiosna trwa. Oglądamy na bieżąco  sztuki  w „Dramatycznym”, mamy ambasadorskie ceny biletów, więc bywamy tam prawie co tydzień, kibicujemy nowej teatralnej inicjatywie- otwarciu z okazji Światowego Dnia Pszczół  Uli Szaniawskiego – pasieki na dachu Teatru Dramatycznego. Przed nami Dni Młodego Teatru , czytanie przed premierą „Szalonych nożyczek” i uroczyste zakończenia   sezonu koncertem „Piosenki na koniec  świata”.   Zapraszam Was do teatru- Ewa Grochowska