Taniec – pasja i przygoda

Od początku roku szkolnego 2020/2021 do naszego liceum uczęszcza Michał Drab, uczeń klasy IB, który jest tancerzem tańca towarzyskiego, zrzeszonym w Federacji Tańca Sportowego (FTS). Przygodę  z tańcem rozpoczął w 2012 roku jako przedszkolak.  Pierwszą szkołą, w której zdobywał taneczne umiejętności, była Szkoła Tańca Havana w Wałbrzychu gdzie trenował pod okiem Pani Martyny Wiśniewskiej. Następne uczył się w  Szkole Tańca Cordex pod okiem Piotra Szewczyka, a obecnie trenują go Państwo Weronika Mierzwa i Kamil Bochenek w Szkole Tańca PM Lubin.

 

Czym dokładnie jest taniec towarzyski?  

To dyscyplina sportu zajmująca się tańcami wykonywanymi kiedyś na salach balowych, a obecnie na zawodach organizowanych przez Międzynarodowe Związki Taneczne. Wyróżniamy dwa style taneczne: Standard oraz Latin (tańce latynoamerykańskie).

Taniec towarzyski nie jest dyscypliną olimpijską. Na świecie istnieją dwie główne, konkurujące ze sobą organizacje, które zajmują się tańcem turniejowym: World DanceSport Federation (której przedstawicielem w Polsce jest FTS – Federacja Tańca Sportowego) i World Dance Council (której przedstawicielem w Polsce jest: PTT – Polskie Towarzystwo Taneczne). 

 

Pasja do tego pięknego sportu wymaga  dużego zaangażowania i poświęcenia wielu godzin treningów, obozów i szkoleń. Świat tancerza to sala treningowa, turnieje, wyjazdy, często zagraniczne, nie ma czasu na „inne życie”. Tancerze często jedzą i śpią w samochodzie,  lekcje odrabiają w nocy lub rano, a długie dojazdy na turnieje najczęściej Michał spędza z lekturą, żeby nie tracić czasu. 

Drodzy nauczyciele – wspierajcie Michała – jeśli nie odrobił zadania, to dlatego, że trenował ;). A  trenuje co najmniej trzy razy w tygodniu po około cztery godziny. Biorąc pod uwagę fakt dojazdów do Lubina trzy razy w tygodniu (zaraz po lekcjach wyjeżdża do Lubina i wraca około 21-22) – jest to piękna, ale bardzo wymagająca dziedzina sportu.

Obecnie Michał startuje jeszcze w kategorii juniorów 14-15 lat, ale już od stycznia 2021 zaprezentuje się w kategorii młodzież 16-18 lat. 

 

Michał brał udział w wielu turniejach tańca towarzyskiego w swojej karierze i ma znaczące sukcesy. Oto kilka najważniejszych osiągnięć:

– Grand Prix MZ Dance Team – Dance Super League 2020 Praga – 3 miejsce w stylu standard, półfinał w stylu Latin

– Mistrz Dolnego Śląska w Stylu Latynoamerykańskim w kategorii Juniorów w 2019 roku

– I Wicemistrz Dolnego Śląska w Stylu Standardowym w kategorii Juniorów w 2019 roku

– 2019 rok osiągnięcie klasy tanecznej “B” w obu stylach tanecznych (Standard, Latin)

– 3 miejsce na Pucharze Polski Północnej FTS w Koszalinie w Klasach w stylu Standard

– 1 miejsce na Pucharze Regionów Polski Południowej FTS w stylu Latin

 

“Kto zakosztował tańca, nigdy go nie zdradzi”- mawiał Maurice Bejart. Życzymy więc Michałowi jeszcze wielu pięknych tanecznych odkryć, sukcesów i trofeów.