Zosia – turystka na medal

Jedna z uczennic naszej szkoły, Zofia Brzozowiec, czynnie działa w Oddziałowym Kole Krajoznawczo Turystycznym „Złoty Plecak” PTTK Ziemi Wałbrzyskiej. Udało się jej odnieść wiele znaczących sukcesów.
W 2019 w podlaskim Augustowie odbył się Finał Centralny Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno Krajoznawczego największy turystyczny konkurs w naszym kraju, zwany potocznie Olimpiadą Krajoznawczą. Po dwóch bardzo pracowitych dniach oraz wielu tygodniach przygotowań drużynie Zosi udało się wywalczyć znakomite 4 miejsce w Polsce! Droga do sukcesu nie była prosta, ponieważ wcześniej trzeba było zdobyć 1 miejsce w eliminacjach wojewódzkich oraz 1 miejsce w powiatowych, obfitujących w szereg konkurencji , takich jak: rozpoznawanie gatunków chronionych roślin i zwierząt, zabytków Dolnego Śląska czy sprawdzian znajomości legend naszego regionu.
4 miejsce, mimo że zaraz za podium, bardzo cieszy, ponieważ w myśl głównej idei konkursu, nie liczyła się tu tylko rywalizacja, ale także niesamowita przygoda związana z uczestnictwem i poznanie nowych osób z całego kraju tak samo zarażonych duchem turystyki.
Rok 2019 Zosia rozpoczęła od zdobycia 2 miejsca w Pucharze Polski Młodzieży w Marszach na Orientację. Jest to roczny cykl obejmujący 20 imprez na terenie całej Polski. Dzięki doskonałym wynikom, uzyskiwanym podczas każdego startu, naszej uczennicy udało się zdobyć 2 miejsce w kraju.
Marsz na Orientację to jedna z dyscyplin turystyki kwalifikowanej, w której każdy z uczestników otrzymuje specjalnie opracowaną przez organizatora mapę terenu. Jest ona przekształcona na różne sposoby- fragmenty mogą być np. odbite w lustrze, wycięte, przestawione, przeskalowane. Zadaniem każdego z zawodników jest odnalezienie w terenie zaznaczonych na mapie
punktów, potwierdzenie pobytu w nich, oraz powrót na metę w określonym czasie. Niekiedy wprowadza się także różnego rodzaju urozmaicenia, tj. zmagania w nocy, etapy na kajaku czy rowerze. Starty w takich imprezach wymagają od uczestników dużej wiedzy i przygotowania.
Równolegle z Pucharem Polski Zosia startowała także w Pucharze Dolnego Śląska. W regionie również udało jej się wywalczyć miejsce na podium.
Obecnie z racji ograniczeń pandemicznych i przygotowań do matury aktywność Zosi na polu turystyki wyczynowej znacznie zmalała, ale wierzymy, że nasza pasjonatka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, gdyż jej osiągnięcia są szczególne, a pasja?- „Pasja, pasja, trzeba mieć pasję!… przetrwa ten, kto stworzył swój świat”.