III miejsce na Mistrzostwach Mażoretek Polski Zachodniej

Wraz z grupą taneczną „Fart” z Jaworzyny Śląskiej zajęłyśmy trzecie miejsce na pierwszych Mistrzostwach, w jakich występowaliśmy- „Mistrzostwach Mażoretek Polski Zachodniej” w Górze.

Historia mażoretek liczy już ponad dwieście lat i wywodzi się z Francji, niemniej jednak zespoły mażoretkowe są popularne również na innych kontynentach. W Polsce najwięcej formacji związanych jest z domami kultury oraz z orkiestrami OSP.

Mażoretka to wyraz zapożyczony z języka francuskiego, który oznacza dziewczyny ubrane w paradne stroje, zawierające elementy umundurowania galowego różnych służb i formacji.

Mażoretki występują na pokazach estradowych i paradach ulicznych, prezentując układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestrowej, żonglując i podrzucając przy tym tzw. batony, czyli specyficzne pałeczki. Za pomocą wykonywanych gestów sygnalizują zbliżający się zakręt, zakończenie utworu, zmianę rytmu.

Na tegoroczne zawody do Góry zjechały zespoły aż z 22 miejscowości. Zaprezentowało się tu niemal 600 zawodników, w tym 69 dużych choreografii i nieco ponad 200 małych form tanecznych.
Cudownie było się spotkać i poczuć znowu tego ożywczego ducha mistrzostw. Poziom artystyczny pomimo pandemii był wysoki. Dla mnie najważniejszą sprawą była możliwość ponownego wystąpienia na scenie i zdrowej rywalizacji. Natomiast wyróżnienie daje mi radość i poczucie, że trudy treningów i godziny ciężkiej pracy przynoszą wymierne efekty.