Międzynarodowy Dzień Teatru w „Teatrze Dramatycznym” i świebodzickim LO

LO w Świebodzicach słynie z miłości do teatru. Znajduje się tu spora grupa Teatromaniaków, którzy do „Szaniawskiego” jeżdżą po wielekroć- na wszystkie sztuki repertuarowe, festiwalowe, na spotkania z ludźmi teatru( zapraszając ich również w mury szkoły). Licealiści o teatrze piszą, recenzują, projektują plakaty, a czasem- choć z pewną nieśmiałością- popełniają swoje teatralne próby.I zawsze fetują teatralne święta.

Nie mogło być inaczej i w tym roku. Świętować zaczęliśmy już w piątek- dekorując szkołę plakatami okolicznościowymi i teatralnymi maskami, wykonanymi przez uczniów. Delegacja uczniów z klasy 1b, która tegoroczne święto w szkole organizowała, udała się do  Teatru, by na ręce Dyrekcji- pani Danuty Marosz i pana Sebastiana Majewskiego- złożyć wszystkim pracownikom życzenia i wręczyć wiosenne bukiety żółtych kwiatów- na szczęście, na radość, na lepsze czasy…

Wieczór piątkowy spędziliśmy na premierze sztuki „Złoty Pociąg Superstar” w reżyserii A. Groszyńskiej, z tekstem J. Czaplińskiego, będącej zamknięciem trylogii (wcześniej mieliśmy przyjemność oglądać spektakle „Zapolska Superstar” i „Sienkiewicz Superstar”). Publiczność nagrodziła występ owacjami na stojąco, co stało się już tradycją wałbrzyskich premier.

Po brawurowym spektaklu aktorzy przeczytali wzruszające orędzia na Dzień Teatru, przygotowane przez P. Sellarsa oraz M. Strzępkę i grupę „Kolektyw Teatralny”. Z wielkim wzruszeniem wysłuchaliśmy słów ludzi teatru, które w tym szczególnym czasie zabrzmiały mocno i dobitnie.

Sobota i niedziela ubiegła również pod hasłem „Złotego pociągu”, który obejrzały kolejne grupy (większe już niż piątkowa delegacja). Po sobotnim spektaklu udało się  spotkać z pedagożką teatru- Nikolą Olszak.

W niedzielny wieczór, na koniec świętowania, ciekawa opinii tekstowych i plastycznych realizacji- ogłosiłam coroczny konkurs teatralny „Moja teatralna fanaberia”- na recenzję lub plakat z wybranego przedstawienia obejrzanego w sezonie 2021/2022  w naszym zaprzyjaźnionym teatrze.

O czym z radością donoszę- Ewa Grochowska- Ambasadorka „Szaniawskiego”, opiekunka Szkolnego Koła Miłośników Teatru.