Maj pod znakiem sztuk pięknych- licealiści na wystawie Jagody Strączek

Tekst: Karolina Grzebna

W poniedziałek 16 maja klasa 1a , a we czwartek 19.maja klasa 1b- w ramach lekcji filozofii- miały przyjemność obejrzeć wystawę obrazów autorstwa Jagody Strączek w Miejskim Domu Kultury. Dzięki dostępnym tam przewodnikom mogliśmy dowiedzieć się nieco o autorce, która zresztą pochodzi z Wałbrzycha i jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Zajmuje się ona sztuką współczesną, tworząc przepiękne kolaże, których większość powstaje analogowo.Artystka tworzy nową koncepcję sztuki, łącząc  nowoczesną koncepcję formę i estetykę z wycinankami ze starych gazet lub zdjęciami, czerpiąc z tradycyjnego barokowego malarstwa, obrazów popkulturowych i motywów baśniowych. Tematyka jej dzieł napawałaby egzystencjalnym lękiem, gdyby nie kolorystyka i specyficzny humor, który wątki przemijania, rozkładu, przemiany bierze w swoisty cudzysłw. Feeria barw, wątków, kulturowych tropów i swobodny dobór środków wyrazu czyni malarstwo Jagody Strączek wyjątkowym. Autorka w przewodniku  wspomina, że nożyczki i klej to jej ulubione narzędzia, choć nie stroni od kolażu cyfrowego.

Obejrzenie wystawy wiąże się z rozpoczęciem cyklu lekcji o narodzinach estetyki i pojęciu piękna jako głównego przedmiotu badań tej dyscypliny filozofii.

Wystawa była naprawdę bardzo interesująca a połączenia kolorów na oryginalność ujęcia tematów zrobiły na nas  na nas ogromne wrażenie. Bardzo dziękujemy Pani Profesor Ewie Grochowskiej za umożliwienie nam obejrzenia tak fascynującej ekspozycji i pogadankę o istocie piękna.