Z kroniki Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach – część 7 – lata 1986-1990

Z niecierpliwością oczekujemy obchodów jubileuszu szkoły, który odbędzie się już za niespełna kilka dni. Jednak tymczasem….. powspominajmy kolejne lata zapisane w historii szkoły oraz na kartach kroniki szkoły – a więc lata 1986-1990.

Kolejna pięciolatka szkoły odznacza się dalszym kultywowaniem tradycji i ceremoniału – kronika uwieczniła liczne spotkania uczniów i pedagogów podczas takich imprez jak wieczorki zapoznawcze klas pierwszych, półmetki klas trzecich, studniówki, dzień kobiet,  dzień patrona szkoły i wiele innych.

W tym okresie zapoczątkowywano nową tradycję – inaugurację sportowego roku szkolnego, która (oprócz szkolnych igrzysk sportowych w mieście)  była okazją do ostrej rywalizacji wśród uczniów LO.  Szkolni kronikarze kilkukrotnie wspominają również o zmaganiach w zawodach „Sprawni jak żołnierze” – na tym polu sukcesy należały bardziej do dziewcząt niż chłopców.

Z ciekawostek lat 1986-90 warto wspomnieć, że w roku szkolnym 1986-87 wprowadzono nowe przedmioty nauczania: wybrane zagadnienia z pedagogiki i psychologii, wybrane problemy z sozologii oraz religioznawstwo. Natomiast w roku 1988 w szkole powstała pierwsza pracownia komputerowa wyposażona w 10 komputerów marki ELWRO 800 JUNIOR, w galerii możecie zobaczyć pierwsze prace graficzne wykonane na zajęciach

Oczywiście nie zabrakło konkursów i olimpiad, w których uczniowie świebodzickiego LO osiągali większe lub mniejsze sukcesy. Zadziwia różnorodność tych konkursów, i tak dla przykładu odbywały się między innymi: konkurs j. rosyjskiego, turystyczno-krajoznawczy, olimpiada ekologiczna, olimpiada wiedzy o zdrowiu, konkurs geograficzny, olimpiada wiedzy społeczno-politycznej, olimpiada wiedzy o Polsce i świecie współczesnym, konkurs wiedzy antycznej, konkurs wiedzy o świecie starożytnym, konkurs recytatorski…..

Dużo miejsca w kronice z tego okresu poświęcono działalności charytatywnej uczniów, a więc szkolne akcje koła PCK, które aktywnie angażowało uczniów w zbiórki pieniędzy na ważne cele, zbiórki potrzebnych rzeczy dla domu dziecka, pomoc osobom starszym itp.

Młodzież naszego LO nadal uczestniczyła w wyjazdach OHP. Innym sposobem zarobienia pieniędzy były tradycyjne wykopki lub zbieranie kamieni w okolicznych gospodarstwach rolnych jak np. RSP w Starych Bogaczowicach lub w PGR w Komorowie.

Rzecz jasna był również czas na zabawę i wycieczki. Oprócz rodzimych atrakcji, takich jak Kraków, czy Zakopane, kronika wspomina dwukrotnie o wycieczce na północ promem „Pomerania”.

Lektura kroniki szkoły wzbudza wiele pozytywnych emocji, nie raz, nie dwa w oku zakręci się łza patrząc na czarno-białe zdjęcia. Dziękujemy wiernym czytelnikom naszych wspomnień za to, że dzielą się tym, co sami przeżyli i zapamiętali z tamtych czasów. Wasze słowa rozbudzają naszą wyobraźnię.

Za kilka dni spotkamy się w murach szkoły i mamy nadzieję, że to spotkanie będzie wyjątkowe… Z pewnością posłuży dzisiejszym kronikarzom do zapisania kolejnych kart w historii Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach….