Finał XVI edycji konkursu „Moja Fanaberia Teatralna” w świebodzickim LO

  1. czerwca przed budynkiem szkoły w niezwykłej scenerii i atmosferze odbyło się uroczyste pożegnanie roku szkolnego. W porannym chłodzie, w otoczeniu pięknej zieleni i pachnących lip zdarzyło się nam spotkanie pani dyrektor Doroty Ciołek, kadry pedagogicznej, młodzieży liceum (w strojach galowych, które podkreślały rangę tego spotkania) i zaproszonych gości . Przy okazji rozdania świadectw z wyróżnieniem, listów gratulacyjnych dla rodziców, prezentacji licznych sukcesów naszych uczniów na niwie naukowej, artystycznej i sportowej, zostały też wręczone nagrody dla zwycięzców konkursu na recenzję i plakat teatralny ze spektakli obejrzanych w sezonie 2021/2022 w „Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego” w Wałbrzychu.

Konkurs jest formą podsumowania edukacji teatralnej, która jest jedną z mocnych stron naszej szkoły. Jego nazwa pochodzi od nieistniejącego już, niestety, ogólnopolskiego, a czasem i międzynarodowego festiwalu „Fanaberie Teatralne, który odbywał się rokrocznie  w „Dramatycznym”. W tej formule konkurs odbywa się po raz szesnasty.

W tym sezonie uczniowie obejrzeli  18 sztuk repertuarowych (wszystkie grane w tym sezonie w naszym zaprzyjaźnionym tetrze), zakupili 354 bilety ambasadorskie w bardzo preferencyjnych cenach, otrzymali 46 bezpłatnych wejściówek, dwukrotnie spotkali się po spektaklu  z reżyserem M. Buszewiczem i z pedagożką teatru – panią Nikolą Olszak, która również trzykrotnie poprowadziła zajęcia w liceum, będące formą pospektaklowych działań po obejrzeniu „Antygony” i „Wesela”. Warto wspomnieć, że byliśmy też na wszystkich premierach.

Prace literackie i plastyczne, będące pokłosiem tych przeżyć oraz  teatralnych wzruszeń i namysłów, zachwytów i zadziwień, prezentowały w tym roku wysoki poziom estetycznym i merytoryczny. Jury doceniło wnikliwość i rzetelność prac pisemnych, oraz pomysłowość i oryginalność plakatów. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 12 recenzji i 10 plakatów. Rada Rodziców ufundowała nagrody książkowe , a Dyrekcja Teatru zaproszenia na wybrany spektakl i torbę teatralnych gadżetów- za co serdecznie dziękujemy!

A oto wyniki:

W kategorii „recenzja”:

  1. miejsce – Łucja Wójtowicz z kl.1b
  2. miejsce – Monika Sałata z kl.1a
  3. miejsce – Michał Drab z kl.2b

W kategorii „plakat”:

  1. miejsce – Karolina Paź z kl.3a
  2. miejsce – Natalia Świderska z kl.1b
  3. miejsce – Anna Karpińska

Uczniom, którzy wybrali się w tym roku( a niektórzy robili to wielokrotnie i niestrudzenie) do teatru dziękuję, uczestnikom konkursu i nagrodzonym serdecznie gratuluję, a wszystkich niezmiennie- ZAPRASZAM DO TEATRU-

Ambasadorka „Teatru Dramatycznego”- Ewa Grochowska