Trzecioklasiści z grupy matematyczno-fizycznej to nie tylko „ścisłowcy”. Od początku edukacji szkolnej chętnie jeżdżą do kina, teatru, uczestniczą w wernisażach wystaw, oraz sami tworzą spektakle i projekty artystyczne. Tak było i tym razem.
Projekt „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” powstał zainspirowany ogłoszeniem Roku Księżnej Daisy von Pless, obchodzonego przez dwa zaprzyjaźnione i związane z tą wyjątkową postacią miasta- Wałbrzych i Pszczynę. Spektakl „Daisy” zaprezentowany przez „Teatr Dramatyczny” zainaugurował szereg działań i wydarzeń kulturalnych, w które i my, jako szkoła, się włączyliśmy. Na początek oglądając „Daisy” i zachwycając się efektem pracy reżysera, rozśpiewanego i roztańczonego zespołu aktorskiego i wszystkich realizatorów przedsięwzięcia, co zaowocowało naszym szkolnym projektem, polegającym na stworzeniu własnych kreacji na podobieństwo tamtych czasów, w stylu księżnej Daisy z okresu 20- lecia międzywojennego.
Młodzież oprócz pięknych strojów, tworzących niepowtarzalną atmosferę epoki, przedstawiła swoje wiersze w konwencji futurystycznej, obejrzała filmy i słuchała muzyki z tamtych lat , a konsekwencją projektu była sesja zdjęciowa w szkole.Patrząc na artystyczne działania uczniów zaangażowanych w projekt, aż chciałoby się, za S. Miclusem – twórcą programu „Odyseja Umysłu”- zakrzyknąć – „Kreatywność rządzi!”.
Zwieńczeniem całości była oczywiście sobotnia wizyta w „Szaniawskim” – po raz kolejny na spektaklu-musicalu w reż. K. Imieli pt. „Daisy”.
Bo teatr jest w szkole, a szkoła w teatrze…
Ewa Grochowska