Warsztaty nt starości w liceum w Świebodzicach

Starość to taki odległy koncept dla młodych ludzi. Mając 15-18 lat, większość z nas nie ma problemów z chodzeniem, mamy ostry wzrok, świetnie słyszymy, nasze ruchy są skoordynowane i precyzyjne. Będąc młodymi i sprawnymi osobami, raczej nie zastanawiamy się, jak czują się nasi schorowani dziadkowie i babcie, właściwie nie potrafimy zrozumieć ich samopoczucia, trudności związanych z codzienną egzystencją.
Dlatego spotkanie z Panią Anną Jarosińską – psychogerontolożką – był wyjątkową okazją do doświadczenia starości w pełnym tego słowa znaczeniu. Na spotkaniu z uczniami klas pierwszych świebodzickiego liceum, Pani Anna dała uczniom okazję wczucia się w ograniczenia starszych ludzi wynikających ze złej diety, stylu życia, czy z chorób wieku starczego, jak pogorszenie wzroku, osłabiony słuch, choroba Parkinsona, problemy z poruszaniem się. Pani Anna wyjaśniała, co znacząco wpływa na pogorszenie jakości zdrowia współcześnie i podkreślała, jak ważne jest to, aby dbać o swoje zdrowie przez całe życie, aby starość nie była tak uciążliwa. Pani Ania powtarzała, że „co damy swojemu ciału teraz, to ono odda nam na starość”
Z pewnością spotkanie z Panią Anną, która na co dzień pracuje z osobami starszymi i pomaga im w radzeniu sobie z ograniczeniami, pozostanie w pamięci uczniów na długo, pomoże nam spojrzeć na nasze babcie i dziadków w inny sposób, pełny zrozumienia i współczucia dla trudności z jakimi muszą się zmagać każdego dnia. Pani Aniu, dziękujemy za niezapomniane i bardzo wartościowe spotkanie