Uczniowie LO w „Szaniawskim” na „Antygonie”. „Szanianiawski” na warsztatach teatralnych w LO

Uczniowie klas pierwszych i drugiej humanistycznej uczestniczyli w niezwykłym spektaklu J. Cermaka pt. „Antygona” na motywach dramatu Sofoklesa, który zaproponował nam „Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Po obejrzeniu spektaklu grupa pierwszoklasistów z klasy o profilu humanistycznym mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w warsztatach teatralnych, które miały miejsce w naszej szkole.. Wyjątkową przewodniczką przez świat teatru i dramatu była doświadczona pedagożka teatru- pani Renata Ambrożak.

Spektakl „Antygona”, oparty na dramacie Sofoklesa, z pewnością wywarł silne wrażenia na uczestnikach. Renata Ambrożak postanowiła wykorzystać tę energetyczną atmosferę do głębszego zanurzenia się w świat teatralny poprzez warsztaty o wielowymiarowym podejściu.

Pierwszym etapem warsztatów było omówienie spektaklu. Uczestnicy mieli okazję dzielić się swoimi odczuciami, przemyśleniami oraz refleksjami na temat przedstawienia. Wspólna analiza pozwoliła na lepsze zrozumienie interpretacji reżysera, zagadnień poruszanych w spektaklu oraz subtelnych detali, które mogły ujść uwadze podczas oglądania.

Następnie uczestnicy zostali podzieleni na grupy, co miało na celu rozwinięcie umiejętności współpracy i kreatywnego myślenia. Grupy otrzymały zadanie dekonstrukcji wybranych scen dramatu. Prowadząca zachęcała uczestników do analizy dialogów, postaw postaci, symboliki scenografii oraz innych elementów składających się na całość przedstawienia. W ten sposób uczestnicy stawiali czoła wyzwaniom interpretacyjnym, rozwijając jednocześnie swoją zdolność do krytycznego myślenia o teatrze.

Niebagatelne było również porównanie spektaklu z tekstem Sofoklesa. Warsztaty pozwoliły uczestnikom zauważyć różnice między oryginalnym dziełem a interpretacją reżysera. To doświadczenie sprzyjało pogłębieniu zrozumienia treści dramatu oraz zdolności do analizy tekstów klasycznych w kontekście ich współczesnych adaptacji.

Warsztaty teatralne z panią Renatą Ambrożak  to nie tylko możliwość lepszego zrozumienia „Antygony” i teatru jako sztuki, ale także szansa na rozwijanie umiejętności interpersonalnych, kreatywności i zdolności analitycznych. Przygoda z teatrem okazała się nie tylko edukacyjna, ale i inspirująca, otwierając uczniom drzwi do głębszego zrozumienia i docenienia sztuki teatralnej.