Drużyna Liceum Ogólnokształcącego „móżdży” w finale Odysei Umysłu

14 marca odbyły się regionalne eliminacje Odysei Umysłu – międzynarodowego konkursu edukacyjnego, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach:  Monika Garlińska, Magdalena Filipiak, Marta Krochmalczyk, Michał Adamek, Łukasz Andruszków, Rafał Graczyk i Patryk Zarębski, pod opieką  zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i dostali się do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 26 – 28 marca.

Nasza drużyna przygotowała inscenizację na temat „Jedzenie na scenie”, nad której stworzeniem pracowała samodzielnie, projektując scenografię i stroje, pisząc scenariusz, komponując muzykę, reżyserując i w końcu ją odgrywając na scenie. Uczniowie zmierzyli się również z Problemem Spontanicznym, którego treść poznali w ostatniej chwili, a rozwiązanie musieli stworzyć w kilka minut.

Przygotowania do konkursu trwały od kilku miesięcy pod bacznym okiem trenerów – Ewy Grochowskiej i Gustawa Grochowskiego, którzy integrowali grupę, ćwiczyli z drużyną zadania spontaniczne, wspierali mentalnie, uczyli kreatywnego myślenia, nie narzucając własnych wizji i rozwiązań. Odyseusze sami powinni wymyślić i stworzyć wszystkie elementy swojego rozwiązania Problemu Długoterminowego. Pracując bez podpowiedzi dorosłych, na pewno uczą się o wiele więcej.

„Odyseja Umysłu” jest programem, który powstał inspiracji profesora Rowan University w USA – Samuela Micklusa w 1978 roku. W 2003 roku patronat nad polską edycją konkursu objął Minister Edukacji Narodowej.

Ideą projektu jest przygotowanie młodych ludzi do radzenia sobie w świecie dynamicznych przemian, postępu naukowo – technicznego, ogromnego tempa życia. Twórcze myślenie, konsekwentne realizowanie swoich pomysłów, korzystanie z potęgi wyobraźni i umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów – to główne atuty człowieka XXI wieku, od którego wymaga się elastyczności, dostosowania się do błyskawicznych zmian społecznych i technologicznych.

W praktyce uczymy młodzież krytycznego myślenia, angażując w proces twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach, ponieważ generowanie pomysłów i rozwiązań grupy jest o wiele efektywniejsze. Drużyna razem analizuje sedno zadania, szuka strategii radzenia sobie z nim, tworzy jedno spójne rozwiązanie, łącząc to, co najlepsze, w jej pomysłach.

Korzyści dla uczestników są ogromne. Stają się oni bardziej otwarci, odważni, pełni inicjatywy i zdeterminowani. Rozwijają wiele kluczowych kompetencji intelektualnych i społecznych jednocześnie, między innymi umiejętność aktywnego uczenia się, improwizacji i pracy w warunkach niedoboru środków i czasu, efektywnego komunikowania się, autoprezentacji. A to wszystko dzieje się w atmosferze zabawy, radości, przy zachowaniu zasad fair play (więcej o projekcie Odysei Umysłu można przeczytać w moim artykule na stronie internetowej szkoły).

Wspaniałą atmosferę, w jakiej przebiegał konkurs, mogliśmy odczuć we Wrocławiu. Mimo rywalizacji panował tu duch życzliwości i przyjaźni. Drużyny kibicowały sobie wzajemnie i wspierały się w sytuacjach awaryjnych. (Dziękujemy drużynie z wydziału socjologii UW. za pożyczenie materiałów do konstrukcji sądowej wokandy, której zapomnieliśmy zabrać ze sobą w ferworze pakowania). Jednak największe wrażenie wywołało ogłoszenie wyników, połączone ze świetną prezentacją z konkursu, przebiegające w euforycznym nastroju – na długo zostanie ono w naszej pamięci. Wracaliśmy do domu z medalami na piersi, zmęczeni po całym dniu odysejowej podróży, ale szczęśliwi i dumni oraz zmotywowani do finałowych zmagań w Gdańsku.

Nasza drużyna jako jedyna reprezentowała Świebodzice i powiat świdnicki. Czujemy się wyjątkowo, należąc do grona kilku tysięcy szkół odysejowych na świecie i ponad 100 w Polsce.

Pragniemy podziękować serdecznie Staroście Powiatu, Panu Zygmuntowi Worsie i Dyrektorowi Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym – Panu Stanisławowi Szelewie – za zorganizowanie transportu  do Wrocławia. Dziękujemy również Pani Dyrektor Elwirze Podhalicz za pomoc i wsparcie oraz kibicowanie nam wraz z całą rodziną na konkursie.

 

Gustaw Grochowski,
trener drużyny Odyseuszy, absolwent LO