Trening „Odysei Umysłu”- rozgrzewamy wyobraźnię przed konkursem…

28 lutego w przepięknej scenerii nowoczesnego kompleksu „Starej Kopalni” w Wałbrzychu odbyły się całodniowe warsztaty „Odysei Umysłu”, stanowiące swoistą rozgrzewkę dla drużyn z Dolnego Śląska przed właściwym konkursem, a także dające możliwość bliższego poznania się drużyn i ich trenerów, wymiany doświadczeń oraz wspólnej zabawy, która obok kreatywności jest obowiązkową częścią składową odysejowej idei. Na zaproszenie Marty Urych w sobotni poranek stawiło się liczne grono Odyseuszy z różnych grup wiekowych.

W warsztatach wzięło udział 7 zespołów z: 12 LO i Gimnazjum 24 we Wrocławiu, Państwowego Gimnazjum nr 6 i Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu, Gimnazjum w Lubinie i Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach. Nasza licealna drużyna składa się z siedmiorga trzecioklasistów: Ady Bieleckiej, Magdaleny Kysiak, Justyny Łupkowskiej, Natalii Marcinkowskiej, Małgorzaty Szczurek, Adama Budziaka i Michała Pogody- Kotwicy. To absolutni debiutanci , których trenuje Ewa Grochowska. Po wspólnej części integracyjnej, zabawach energetyzujących i szybkiej rozgrzewce kreatywności, rozpoczęła się część właściwa. Ażeby   popracować efektywnie, podzieliliśmy się na 2 grupy i pracowaliśmy na zmianę, zmagając się z rozwiązywaniem zadań spontanicznych i działaniami scenicznymi.

Zajęcia z problemów spontanicznych prowadzili: Marta Urych– pomysłodawczyni i organizatorka warsztatów- wieloletnia trenerka drużyn odysejowych i trenerów konkursu oraz Gustaw Grochowski- socjolog, doświadczony trener Odysei Umysłu, który ze swoimi drużynami („Socjologia Wro”) z sukcesem reprezentował Polskę na dwóch Eurofestiwalach, oraz trenował 3 drużyny w LO w Świebodzicach. Wspólnie rozwiązywaliśmy spontany, obserwowaliśmy je z arkuszami ocen, omawialiśmy strategię i zastanawialiśmy się, co można zrobić lepiej, kreatywniej, dowcipniej.

Zajęcia artystyczno- teatralne poprowadziła Iza Fiebich- Bednarska– m.in. absolwentka wydziału reżyserii na PWST we Wrocławiu, doświadczona instruktorka teatralna z wieloma sukcesami w tej dziedzinie. Ten warsztat dotyczył wchodzenia w rolę, świadomości ciała, słowa i gestu na scenie. Oprócz świetnej zabawy faktycznie przyniósł wiele praktycznych umiejętności, wiedzy na temat emocji, skupienia, pracy energią w grupie, zasad relaksacji.

Po czterech godzinach intensywnej i bardzo efektywnej pracy przyszedł czas na wspólny obiad, a później na kolejną atrakcję- zwiedzanie kompleksu Starej Kopalni.

„Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia to otwarty 9 listopada 2014 roku nowoczesny, zrewitalizowany kompleks obiektów powstały na bazie dawnej, wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Zakończenie eksploatacji pokładów węgla dało początek procesowi poszukiwania nowej treści dla postindustrialnej przestrzeni, stanowiącej niegdyś serce robotniczego Wałbrzycha. Zwieńczeniem koncepcji stała się realizacja projektu adaptacji na cele kulturalne pokopalnianych przestrzeni, dając tym samym początek Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. W ten sposób dawny, wałbrzyski potencjał przemysłowy kreatywnie i z powodzeniem został przekształcony na unikalny w skali Polski oraz Europy zespół obiektów służących edukacji i sztuce”. Po tym magicznym miejscu oprowadził nas pan A. Partyka- były pracownik kopalni, który ze znawstwem i autentyczną pasją przez 2 godziny snuł przed nami wizję kopalnianej rzeczywistości.

Długi i owocny odysejowy dzień zakończył się równie odysejową imprezą urodzinową jednej z uczestniczek warsztatów, zaimprowizowaną na parkingu przy kopalni- tort urodzinowy, życzenia i tradycyjne 100 lat w tej przestrzeni miało szczególnie kreatywny charakter. Wszystkiego najlepszego –Jessiko!

Marcie Urych- niespokojnemu i dobremu Duchowi Odysei- dziękujemy za zorganizowanie i poprowadzenie, wraz z Gutkiem i Izą, świetnych warsztatów, za wiele cennych sugestii, stworzenie niepowtarzalnej „naukowo- zabawowej” atmosfery i przedsmak eliminacji, które już za 2 tygodnie… Kochana- jesteś niezastąpiona!

Ewa Grochowska