W hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Rokrocznie w marcu, w wielu polskich miastach odbywały się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. ,,Wyklęci” to nasi przodkowie, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli z sowietyzacją Polski, nie zważając na niebezpieczeństwo- w ten sposób zapisali się na kartach historii i przede wszystkim w pamięci innych. Z tej okazji w Miejskim Domu Kultury w Świebodzicach dnia 02.03.2015r. już po raz piąty odbyło się widowisko słowno-muzyczne zorganizowane przez uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej.

Już na początku uroczystości gości zachwyciła niezwykle wymowna i klimatyczna scenografia, która wzbudzała wyobraźnię i skłoniła do zastanowienia nad poruszanym tematem. Młodzież przygotowała nietuzinkową inscenizację, dzięki której przybliżyli niesłusznie zapomniane opowieści z życia przecież odważnych i heroicznie oddających życie za ojczyznę żołnierzy wyklętych- cichych bohaterów. Doskonałym tłem dla całej prezentacji były wyświetlane filmy i teledyski, które jeszcze bardziej wzmocniły wrażenia artystyczne i nadały charakteru widowisku. Nie zabrakło także autorskich, interesujących interpretacji wierszy i wzruszającej finałowej piosenki w wykonaniu uczniów LO. Była to niezwykle ciekawa, niecodzienna lekcja historii, nad której przygotowaniem czuwała nauczycielka języka polskiego – pani Ewa Grochowska.

W czasie uroczystości głos zabrała dyrektor LO – pani Dorota Ciołek. Było nam bardzo miło, gdyż inscenizację obejrzało wielu gości-radni miasta, Przewodniczący RR, Przewodnicząca ZNP, Prezes Stowarzyszenia Obywatelskie Świebodzice, dyrektorzy szkół.

Poniedziałkowa uroczystość była istotnym wydarzeniem w życiu całego miasta, ponieważ młodzi mieszkańcy-uczniowie wykazali się wielką inicjatywą i zaangażowaniem i przy współpracy z nauczycielami i Miejskim Domem Kultury zorganizowali obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To nie tylko lekcja historii i pamięci o poległych bohaterach, ale też nauka współodpowiedzialności i człowieczeństwa.

 Weronika Stolarczyk