Drużyna z Liceum Ogólnokształcącego w ogólnopolskim finale Odysei Umysłu

Odyseja Umysłu uczy młodych ludzi stawiać czoła zmianom, zaszczepia w nich radość z nauki i wiarę we własne zdolności osiągania tego, co inni mogliby uznać za niemożliwe.”

Dr Sam Micklus – twórca Odysei Umysłu

W sobotę, 14. marca, w gościnnych murach X LO we Wrocławiu, odbyły się regionalne eliminacje Odysei Umysłu – międzynarodowego konkursu edukacyjnego, w którym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Krajowa edycja programu realizowana jest pod auspicjami fundacji Odyssey of the Mind Polska. Konkurs obejmuje dwa etapy – Eliminacje Regionalne i Finał Ogólnopolski. . W roku szkolnym 2014/15 w Odysei Umysłu bierze udział 3039 młodych Polaków, skupionych w 453 drużynach z 233 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju, pod okiem 527 trenerów. We Wrocławiu wystąpiło 80 drużyn z Dolnego Śląska, w czterech kategoriach wiekowych- od uczniów szkół podstawowych po drużyny studenckie.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach: Adrianna Bielecka, Adam Budziak, Magdalena Kysiak, Natalia Marcinkowska, Justyna Łupkowska, Michał Pogoda- Kotwica i Małgorzata Szczurek zajęli pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej i awansowali do finału, który odbędzie się w Gdańsku w dniach 28-29 marca.

Nasza drużyna przygotowała inscenizację , będącą rozwiązaniem Problemu Długoterminowego „Gra z Puszką Pandory”, nad której stworzeniem pracowała samodzielnie- projektując i wykonując scenografię i stroje, pisząc scenariusz, komponując muzykę, reżyserując i odgrywając całość na scenie. Uczniowie zmierzyli się również z Problemem Spontanicznym, którego treść poznali w ostatniej chwili, a rozwiązanie musieli stworzyć w kilka minut.

Przygotowania do konkursu trwały od kilku miesięcy pod dyskretną opieką trenerki – Ewy Grochowskiej– integrującej grupę, ćwiczącej z drużyną zadania spontaniczne, wspierającej duchowo, uczącej kreatywnego myślenia, nie narzucając własnych wizji i rozwiązań. Odyseusze sami wymyślili i stworzyli wszystkie elementy swojego rozwiązania Problemu Długoterminowego. Pracując samodzielnie na pewno nauczyli się o wiele więcej i tym większa jest ich satysfakcja. Uczestniczyli też w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych trenerów– Martę Urych i Gustawa Grochowskiego– w Starej Kopalni w Wałbrzychu, by pogłębić swoje umiejętności i podzielić się doświadczeniami z innymi drużynami z Dolnego Śląska.

Nasza drużyna jako jedyna reprezentuje Świebodzice, a w Odysei „móżdżymy” już od 2010 roku. Braliśmy udział w trzech edycjach konkursu, dwukrotnie zdobywając 1 miejsce w eliminacjach dolnośląskich i awansując do etapu ogólnopolskiego, gdzie wywalczyli 4. i 8.miejsce. Po dwuletniej przerwie Odyseja powróciła do LO, ku radości uczniów, i od razu odnotowała spory sukces- zdeklasowaliśmy rywali, o czym świadczy fakt, że suma zdobytych przez nas punktów była o ponad 50 wyższa od zespołu, który zajął drugie miejsce. Wspaniała drużyna absolutnych debiutantów pokazała, że „kreatywność rządzi”.

Niezwykła atmosfera, w jakiej przebiegał konkurs, ogromna dawka pozytywnej energii i niesamowite pomysły i rozwiązania, które mogliśmy zaobserwować, są bezcennym doświadczeniem i przeżyciem. Mimo rywalizacji panował tu duch życzliwości i przyjaźni. Drużyny kibicowały sobie wzajemnie i wspierały się w sytuacjach awaryjnych. Ogromne wrażenie wywołało ogłoszenie wyników- wielka gala, w której uczestniczyło ponad tysiąc osób- Odyseuszy, trenerów, kibicow, rodziców, sędziów, szeryfów- połączona ze świetną prezentacją z konkursu, przebiegała w euforycznym nastroju. Na długo zostanie ona w naszej pamięci. Wracaliśmy do domu z medalami na piersi, utrudzeni zmaganiami całego emocjonującego dnia odysejowej podróży, ale szczęśliwi i dumni oraz zmotywowani do finałowych zmagań w Gdańsku. Czujemy się wyjątkowo, należąc do grona kilku tysięcy szkół odysejowych na świecie i ponad 200 w Polsce.

Radością napawa fakt, że absolwenci naszego liceum, którzy byli członkami poprzednich edycji Odysei w naszej szkole, teraz są wolontariuszami i uczestniczą w projekcie jako szeryfowie (osoby odpowiedzialne za organizację, logistykę i przebieg konkursu). Miło nam również, że na naszym spektaklu pojawili się absolwenci z LO, Odyseusze z zaprzyjaźnionej byłej drużyny Socjologii UWr, wspierający nas Gutek Grochowski i inni kibicujący nam stali bywalcy i uczestnicy. Dziękujemy za doping i prosimy- trzymajcie za nas kciuki w finałowych zmaganiach.

                                                                                                                                      Ewa Grochowska