19 kwietnia w ramach projektu ?Teatralna [de]Konstrukcja? w liceum świętowaliśmy Szkolny Dzień Teatru. Młodzież LO oraz grupa zaproszonych gimnazjalistów wybrała się do ?Teatru Dramatycznego? na dwa spektakle- ?Sorry, Winnetou? i ?A, nie z Zielonego Wzgórza?, oparte na powieściach, na których wychowało się kilka pokoleń chłopców i dziewczynek. Twórcy przedstawień w ciekawy, a czasem przewrotny sposób zderzyli te zamierzchłe już historie z czasami i problemami współczesnymi. Konfrontacja idealistycznych koncepcji świata fabuły książkowej, literackiej fikcji z rzeczywistością naszych czasów i relacjami międzyludzkimi początku XXI wieku przyniosła niespodziewany efekt. Przewartościowanie ideałów zawartych w książkach na pewno dało do myślenia i nie wszystkim się spodobało. O ile duża dawka humoru łagodziła pesymistyczną wymowę spektaklu ?Sorry, Winnetou?, to ?A, nie?? okazały się jakże gorzkim rozliczeniem dziecięcych marzeń i wyobrażeń, sztuką o bardzo skomplikowanych relacjach matek i córek i trudnym wchodzeniu w dorosłość.
Po spektaklach odbyły się dyskusje moderowane przez teatrologów- Katarzynę Migdałowską, Karolinę Sobolewską i Sebastiana Majewskiego, którzy w sposób profesjonalny pokierowali procesem interpretacji przesłania obu sztuk. Przyglądali się również poszczególnym aspektom widowiska teatralnego, opowiadali, jak narodził się pomysł powstania spektakli, analizowali funkcję poszczególnych scen, elementów scenografii, rekwizytów, wychodząc z założenia, że nic w teatrze nie dzieje się bez przyczyny i na próżno.
Okazało się po raz kolejny, że teatr jest sztuką niełatwą, która prowokuje do dyskusji i przemyśleń. Wiele satysfakcji daje rozszyfrowywanie jego tajników, odczytywanie intencji twórców w kontekście własnych, również nie zawsze prostych relacji ze światem.