Zakończenie projektu „Szkoła bardziej demokratyczna”

szkolabardziejdemokratyczna             domspotkan

fio

W dniu 8 grudnia 2015 r. grupa naszych licealistów uczestniczyła w trzecim i ostatnim spotkaniu w ramach projektu „Szkoła bardziej demokratyczna” realizowanego przez Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu oraz przez sześć partnerskich szkół z regionu Dolnego Śląska. Działania projektu trwały od czerwca do grudnia 2015 r i były finansowane z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Projekt służył aktywizacji młodzieży do działań na rzecz społeczności lokalnej i partycypacji w sprawach publicznych poprzez zdobycie przez młodzież wachlarza kompetencji osobistych i społecznych oraz umiejętności związanych z pracą projektową.
Pierwsze spotkanie odbyło się pod koniec czerwca i miało charakter zajęć integracyjnych, rozwijających umiejętności pracy zespołowej i kompetencje społeczne. Młodzi uczestnicy zastanawiali się wspólnie nad istotą demokracji, dyskutowali o godności i wolności, próbując własnymi słowami definiować te pojęcia.Drugie spotkanie w październiku miało formę warsztatów, podczas których poprzez zabawy i gry symulujące proces przygotowania projektu, młodzież zdobywała praktyczne umiejętności pozwalające na stworzenie i opracowanie własnego miniprojektu, który następnie był realizowany w macierzystych szkołach. Uczestnicy projektu wzięli tez udział w ciekawych spotkaniach, które miały na celu pokazanie jak zdobywać fundusze na własne miniprojekty. Pierwsza wizyta  miała miejsce w stowarzyszeniu „Tratwa”, gdzie dowiedzieliśmy się, jak zdobywać środki z Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw, a druga w Instytucie Edukacji Społecznej, gdzie wysłuchaliśmy, jak funkcjonuje we Wrocławiu Młodzieżowy Budżet Obywatelski.
Efektem pracy zespołu z LO w Świebodzicach w składzie: Aleksandra Białek, Joanna Trzcińska, Samanta Sobkowiak, Arkadiusz Lorenc, Anna Kolczak był miniprojekt pod nazwą Free Dom.
Nasza drużyna postanowiła wyremontować pomieszczenie szkolnego klubu, aby stworzyć miejsce, w którym rodzą się i przybierają konkretne formy pomysły na działania dla młodzieży szkolnej, ale także inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Free Dom ma być miejscem kreatywnym i przyciągającym młodzież do działania, przyjaznym i otwartym dla każdego, z prawdziwie domową atmosferą. Pojawiły się już pierwsze pomysły: warsztaty tańca, filcowanie, warsztaty pracy w drewnie dla dziewcząt, spotkania z ciekawymi ludźmi naszego miasta, turniej szachowy, wystawy zdjęć ,itp.
Projekt „Szkoła bardziej demokratyczna”  zakładał również intensyfikację działań w sferze edukacji obywatelskiej poprzez poszerzenie wiedzy na temat demokracji uczestniczącej i kształtowanie umiejętności praktycznego wykorzystania jej osiągnięć. Służyły temu warsztaty realizowane metodą Betzavta.
Betzavta po hebrajsku oznacza „razem”, „wspólnie”. Metoda Betzavta powstała w Izraelu, w Instytucie Adama jako metoda uczenia demokracji przez doświadczenie i refleksję. Kluczowym dla metody Betzavta jest rozumienie demokracji, jako równego prawa wszystkich do wolności. Metoda ta posługuje się filozoficzną definicją demokracji, która mówi, że demokracja to umowa społeczna zawierana przez racjonalne istoty ludzkie, które rozumieją, że w ich interesie jest żyć wspólnie, szanując wzajemne prawo każdego do życia według takich poglądów i wartości, jakie wyznaje.
Tak pojmowanej demokracji można uczyć się poprzez ćwiczenia, które stawiają uczestników i uczestniczki przed koniecznością podejmowania działań i decyzji wspólnie z innymi. Proces ten jest obserwowany, a następnie szczegółowo omawiany i poddawany refleksji w odniesieniu do demokracji pojmowanej jako równe prawo wszystkich do wolności. Metoda ta, poprzez aktywne uczestnictwo, pozwala na zrozumienie i bezpośrednie doświadczenie demokracji.
Podczas projektu „Szkoła bardziej demokratyczna” realizowanego przez Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa metoda Betzavta została zastosowana, by umożliwić młodzieży, nauczycielom i nauczycielkom zrozumienie pojęcia demokracji i doświadczenie jej w działaniu, co z kolei przyczynia się do rozwinięcia i wzmocnienia postaw demokratycznych i zaangażowania obywatelskiego. Jednocześnie uczestnictwo w warsztatach prowadzonych metodą Betzavta przyczyniło się do rozwinięcia kompetencji społecznych uczestników i uczestniczek, umiejętności pracy w grupie, rozwiązywania konfliktów, podejmowania decyzji w sposób demokratyczny. Doświadczenia te miały niebagatelny wpływ na zrealizowanie przez młodzież, przy wsparciu nauczycielek i nauczycieli, mini-projekty szkolne.