3, 4 i 5 grudnia uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Świebodzicach sfinalizowali roczny udział w projekcie „Teatralna [de] konstrukcja”, przygotowując i pięciokrotnie wystawiając na gościnnych deskach „Teatru Dramatycznego” w Wałbrzychu, który był partnerem i inicjatorem projektu, spektakl pt. „Mamy marzenia do spełnienia”.
Projekt edukacyjny, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna” i przebiegał dwuetapowo. Pierwszy etap miał na celu zapoznanie młodzieży całej szkoły z tajnikami pracy w teatrze we wszystkich jej aspektach. Odbywały się warsztaty aktorskie, reżyserskie, choreograficzne, zajęcia w charakteryzatorni, pracowni akustycznej, operatora świateł i wiele innych, które przybliżyły różne sfery funkcjonowania teatru, Uczniowie oglądali spektakle, spotykali się z pracownikami teatru, twórcami tekstów, aby je omówić, „zdekonstruować”. Ta część projektu miała również za zadanie wyłonić grupę szczególnie zainteresowaną, która pod bacznym okiem fachowców samodzielnie stworzy, wyreżyseruje, oprawi muzycznie, świetlnie i wystawi sztukę, będącą nawiązaniem do wcześniej obejrzanego spektaklu „Diamenty to węgiel, który wziął się do roboty”. Uczniowie mieli również za zadanie zadbać o promocję spektaklu, zaprojektować plakat, programy, zaproszenia, organizację widowni.
Wśród naszych uczniów znalazła się grupa teatralnych pasjonatów (ja ich pieszczotliwie nazywam „Teatromaniakami”) , którzy podjęli się tego trudnego zadania. A są to: Łukasz Andruszków, Dawid Dziedzic, Magdalena Filipiak, Justyna Fudali, Monika Garlińskia, Jagoda Gwiazda, Ewelina Jusiel, Joanna Krupa, Karolina Lewicka, Karolina Łukaszewicz, Martyna Suhak, Lena Waskań, Jakub Wróbel, Aleksandra Żygłowicz.
Wszyscy oni – pracując bardzo intensywnie od września – stworzyli własną oryginalną wypowiedź artystyczną pod opieką reżyserską Uli Kijak, dramaturgiczną Katarzyny Migdałowskiej, scenograficzną Romana Bernata, choreograficzną i świetlną Anki Jankowskiej, muzyczną Sławomira Kupczaka.
Teatralni profesjonaliści czuwali nad pracą młodych adeptów sztuki, motywując, służąc doświadczeniem i wiedzą, pomocą i wsparciem, a przede wszystkim wielkim sercem, co zaowocowało wspaniałym wydarzeniem teatralnym, które zdobyło uznanie widzów, aplauz, oklaski na stojąco, wiele wzruszeń, ale również spowodowało dyskusje i refleksje w kuluarach, bo sztuka nie należała do „lekkich łatwych i przyjemnych”. Opowiadała bowiem o problemach młodych ludzi – braku perspektyw, poczuciu bezsensu życia, trudnych warunkach bytowych, niemożności spełnienia marzeń, poczuciu wykluczenia. Robiła to w sposób szczery, bezpośredni, co wzbudzało czasem kontrowersje, ale przecież sztuka jest po to, by docierać do emocji odbiorcy i dawać mu do myślenia, a czasem prowokować. Co, jak myślę, udało się młodym artystom.
Sztuka odniosła sukces dzięki profesjonalnemu podejściu do podjętego zadania. Brawurowe aktorstwo, szczerość przekazu, świetna muzyka i oświetlenie, dynamika choreograficzna, zaskakujący pomysł wyjścia ze spektaklem poza przestrzeń sceniczną (część sztuki toczy się na dziedzińcu teatru i w foyer)- sprawiają, że przedstawienie intryguje, podoba się, ale i porusza, zmusza do refleksji.
W sobotni i niedzielny wieczór odbyły się dwie uroczyste premiery – ta pierwsza – dla twórców i osób bezpośrednio zaangażowanych w projekt – pracowników „Teatru Dramatycznego”, przyjaciół i rodzin artystów.
Pani Dyrektor Danuta Marosz, pełniąca honory gospodyni wieczoru, oraz pani Katarzyna Migdałowska – kierownik literacki „Teatru Dramatycznego” i koordynatorka projektu – po zakończonym spektaklu przedstawiły zespół aktorski, wszystkich pracowników, biorących udział w projekcie, i opowiadały, na czym istota przedsięwzięcia polegała. Nasi uczniowie otrzymali przepiękne i oryginalne pamiątkowe prezenty. Dziś to głównie teatr dziękował i gratulował aktorom.
Dyrekcja teatru podkreśliła, że projekt powstał specjalnie z myślą o naszej szkole, gdyż jesteśmy placówką najaktywniej współpracującą z „Dramatycznym”, co jest zasługą Ewy Grochowskiej – pasjonatki i entuzjastki teatru, która od wielu lat jest wiernym widzem teatru w Wałbrzychu i niestrudzoną propagatorką tej formy sztuki w świebodzickim liceum. Pani dyrektor liceum – Elwira Podhalicz podkreśliła wartość edukacyjną i wychowawczą programu „Teatralna [de]konstrukcja”, doceniła szansę daną naszej młodzieży, a następnie wraz ze szkolną koordynatorką wręczyła specjalnie na tę okazję zaprojektowane podziękowania dla wszystkich pracowników teatru, zaangażowanych w pracę w projekcie.
Natomiast w niedzielny wieczór odbyła się kolejna ważna premiera, na którą zaproszono rodziców artystów, nauczycieli z liceum oraz wyjątkowych gości – pana Burmistrza Bogdana Kożuchowicza, radnych miejskich, dyrektorów świebodzickich szkół, biblioteki, członków Szkolnej Rady Rodziców i innych naszych przyjaciół, którzy licznie z zaproszenia skorzystali, za co serdecznie dziękujemy.
Po spektaklu to pracownicy Liceum Ogólnokształcącego i rodzice gratulowali swoim pociechom. Piękny i smaczny kosz owoców od Rady Rodziców, róże od nauczycieli, certyfikaty znawcy i miłośnika teatru, pamiątkowe kubki wręczyły panie Elwira Podhalicz i Ewa Grochowska. Mistrzynią ceremonii była Katarzyna Migdałowska, natomiast tym razem to szkoła – partner projektu – fetowała swoich uczniów.
Po obu premierach w tzw. „bunkrze”- czarnej sali prób, pięknie na tę okoliczność udekorowanej, odbyły się bankiety – przemiłe pospektaklowe spotkania twórców, aktorów i zaproszonych gości. Były rozmowy, gratulacje, podziękowania, łzy wzruszenia i radości. Przyjemnej atmosferze sprzyjały m.in. wypieki ofiarowane nam przez hojnych darczyńców świebodzickich cukierni i rodziców naszych uczniów. Wesołemu odreagowaniu sprzyjał też hel, którym napełniono setki balonów, unoszących się nad nami, a który, jak wiadomo, nie do poznania zmienia ludzki głos, nadając mu przekomiczne brzmienie. W tych kuluarowych spotkaniach poczuliśmy się jak jedna wielka rodzina, która wspólnie świętuje sukces swoich dzieci. Miarą sukcesu jest również fakt, że wszystkie pięć spektakli miało komplet, a nawet nadkomplet publiczności. Oklaskom nie było końca, a widzowie trzykrotnie wstali z miejsc, by owacjami na stojąco podziękować aktorom.
Jeszcze raz gratuluję twórcom przedstawienia, dziękuję dyrekcji „Teatru Dramatycznego” za zaproszenie nas jako pierwszej w powiecie placówki do uczestnictwa w projekcie „Teatralna [de]konstrukcja”, pani dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Elwirze Podhalicz – za życzliwe sprzyjanie realizacji projektu, a wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację zajęć – za pomoc i wyrozumiałość
– zmęczona, ale szczęśliwa -szkolna koordynator projektu -Ewa Baszak – Grochowska.