Upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych

,,Ponieważ żyli prawem wilka, historia głucho o nich milczy?? (Zbigniew Herbert ,,Wilki??), a raczej milczała. Od ubiegłego roku 1 marca uchwałą parlamentarną obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych- bohaterów walki z sowietyzacją Polski po II wojnie światowej oraz bohaterów, którzy dzięki swojej ideowej walce stali się symbolem do naśladowania dla przyszłych pokoleń, np. Solidarności. Nazywano ich wyklętymi, gdyż nie podporządkowali się reżimowi Stalina.

Dnia 14 marca 2012r. z inicjatywy pani dyrektor Elwiry Podhalicz w holu Liceum Ogólnokształcącego im Marii Konopnickiej w Świebodzicach odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Już drugi raz uczniowie LO w Świebodzicach uczcili pamięć tych wielkich bohaterów narodowych, przy wsparciu nauczycieli- pana Mariusza Motaka i pani Ireny Horbaczewskiej, przygotowali inscenizację poświęconą naszym zasłużonym, i niestety przez długie lata zapomnianym, żołnierzom- patriotom. Tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych były poświęcone panu pułkownikowi Władysławowi Suproniowi- mieszkańcowi Świebodzic, jednemu z nielicznych żyjących Żołnierzy Wyklętych. Wśród wielu przybyłych gości, m.in. radnych miejskich, powiatowych, ks. dziekana Jana Gargasewicza, pana Ireneusza Zyski, była obecna rodzina pana Supronia- jego córka pani Jolanta Wypych i wnuk Bartosz Wypych. Nasz gość honorowy, pan pułkownik, sam osobiście nie mógł uczestniczyć w uroczystości, ze względu na zły stan zdrowia. Uczestnicy i goście naszego spotkania mogli obejrzeć wystawę upamiętniającą wyklętych żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce lat powojennych, a następnie obejrzeć prezentację i wywiad z p. Suproniem, który przeprowadzili i nagrali uczniowie naszej szkoły- Piotr Krzyśpiak i Sebastian Łupkowski. (Wspomniany wywiad znajduje się na stronie LO www.loswiebodzice.net). Pan Władysław Suproń, oficer walczący podczas II wojny światowej, w 1946r. został skazany na karę śmierci za przynależność do AK. Karę zamieniono na więzienie. Pan Władysław spędził 10 długich i ciężkich lat za kratami. W więzieniu odebrano mu nie tylko wolność, ale i godność ludzką. Przez następne lata on i jego rodzina byli szykanowani i inwigilowani przez bezpiekę. W 2008r. pan pułkownik otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń państwowych- Krzyż Komandorski Odrodzenia Polski. Młodzież, nauczyciele i goście w ciszy, skupieniu i z nieukrywanym wzruszeniem obejrzeli przygotowaną prezentację i wywiad. Na zakończenie córka płk. Supronia, pani J. Wypych, w imieniu swojego ojca podziękowała za przygotowanie spotkania, za pamięć i okazany szacunek jej ojcu. Całość uroczystości zakończyła się Mszą Świętą, odprawioną w kościele pw. Św. Mikołaja w Świebodzicach w intencji pomordowanych i żyjących Żołnierzy Wyklętych.

Uroczystość ta , przygotowana przez młodzież LO ze Świebodzic, poświęcona uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych była wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu, a także kształtowania postawy obywatelskiej zarówno wśród dorosłych, jak przede wszystkim młodych ludzi. Ważne jest, aby to właśnie młodzież pamiętała o naszych wielkich bohaterach, bojownikach o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. Nie wolno nam nigdy o nich zapomnieć: ,,Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie?? (Adam Mickiewicz ,,Dziady?? cz. III).

Irena Horbaczewska

fot. Katarzyna Kopera