Świebodziccy licealiści w projekcie „Wszechnica Teatralna”

„Wszechnica Teatralna” to projekt edukacyjny adresowany do młodzieży z Dolnego Śląska, przygotowany przez „Teatr Polski” we Wrocławiu we współpracy z Kuratorium Oświaty i Ministerstwem Edukacji Narodowej. Z założenia ma on poszerzać wiedzę z zakresu teatru i kultury współczesnej. Program „Wszechnicy Teatralnej” powstał jako uzupełnienie podstawy programowej o treści kulturoznawcze.

Przez pięć miesięcy (od 12 lutego do 11czerwca) grupa 15 uczniów szczególnie zainteresowanych tematyką kultury, literatury i teatru systematycznie brała udział w cyklu wykładów znanych autorytetów w tych dziedzinach, dyskutowała, pisała swoje komentarze, poszerzała wiedzę , patrząc z innej niż lekcyjna, perspektywy na znane i nieznane teksty kultury, a także odnosząc je do bliskich sobie tekstów współczesnej kultury popularnej. Przewodnikami po świecie niełatwych kulturowych tropów byli: K. Mieszkowski- dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, P. Rudzki- dyrektor literacki teatru, dr M, Dzięciołowska- historyk literatury, A. Wolny- Hamkało- poetka i słynna osobowość humanistyczna- dr B. Bednarek- historyk literatury polskiej, twórca programu telewizyjnego „Labirynty kultury”.

Pasjonaci i znawcy swoich dziedzin podejmowali tematy związane ze współczesnym odczytaniem „Dziadów” A. Mickiewicza w kontekście buntowników pokolenia muzyków rockowych, aktorów i młodych ludzi w ogóle. Nakreślili obraz kobiety od czasów biblijnych i jej metamorfozę w literaturze, sztuce, modzie i mediach. Zbadali ścieżki interpretacyjne motywów szekspirowskich w teatrze, filmie, videoklipach i w muzyce. Pokusili się o odczytanie motywów literackich i kulturowych w kontekście psychoanalizy. A także zajęli się kontrowersjami wokół premiery „Wesela” S. Wyspiańskiego i współczesną recepcją tego dzieła.

Uwieńczeniem projektu było premierowe „podreżyserowane” czytanie nowej sztuki wybitnego reżysera młodego pokolenia, który debiutował w „teatrze Dramatycznym” w Wałbrzychu- Michała Walczaka- „Ostatni Tatuś”, z udziałem aktorów z „Teatru Polskiego”. Miało ono miejsce 11 czerwca, kiedy odbył się ostatni wykład cyklu.

Projekt „Wszechnica Teatralna” okazał się bardzo cenną pomocą w dydaktyce, uzupełnił i poszerzył wiedzę teatralną i kulturalną, umożliwił młodym ludziom kontakt z „Ludźmi Teatru” i poczucie magicznej aury miejsca. Wykłady były starannie przygotowane pod względem merytorycznym i atrakcyjnie „podane”- z wykorzystaniem ciekawych prezentacji. Nad koordynacją projektu, organizacją całości czuwała p. Nina Karniej. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w projekcie, chwaląc sobie interesujące i przystępne ujęcie nie zawsze łatwych treści. Mogli też przez kilka chwil poczuć się jak studenci, bowiem większość prelegentów to wykładowcy akademiccy.

Jako że z „Teatrem Polskim” jesteśmy związani od wielu lat, uczestnicząc i osiągając sukcesy w konkursie „Młodzież poznaje teatr”, warsztatach, próbach czytanych i spektaklach, mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym znów uda nam się wziąć udział w ciekawych inicjatywach tego „jednego z najlepszych” teatrów w Polsce.

Ewa Grochowska- szkolny koordynator projektu.