Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
Dnia 26.10.2012 roku odbędzie się w naszym liceum Olimpiada, do której podejdą uczniowie klas I-III.
Osoba z najlepszym wynikiem z testu przejdzie do dalszego etapu.
Test będzie składał się z 20 pytań zamkniętych, z jedną możliwością odpowiedzi.
Etap rejonowy odbędzie się 7 grudnia 2012 roku o godzinie 10:00 w biurze Oddziału Rejonowego PCK w Świdnicy.
Cele projektu
Celem olimpiady jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz kształtowanie umiejętności niezbędnych do ochrony i doskonalenia zdrowia poprzez:
rozbudzanie zainteresowania własnym zdrowiem i problematyką prozdrowotną;
prowadzenie edukacji dot. czynników zagrażających zdrowiu oraz sposobów ochrony zdrowia;
inspirowanie młodzieży do podejmowania na terenie szkoły lub poza nią różnych działań promujących zdrowy styl życia.
Założenia olimpiady
Z badań prowadzonych od 1990 r. przez prof. dr hab. med. Barbarę Woynarowską i dr n. med. Joannę Mazur na temat stanu zdrowia młodzieży szkolnej w Polsce (opisanych w publikacji Katedry Biomedycznych Podstaw Rozwoju i Wychowania Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego pt. ” Zachowania zdrowotne i samoocena zdrowia” – cykl „Zdrowie Młodzieży Szkolnej w Polsce” – Warszawa 1999), jasno wynika, że istnieje wiele niedostatków w zakresie podstawowych zachowań zdrowotnych młodzieży znajdującej się w okresie dojrzewania.
Na podstawie powyższych badań stwierdzono m.in., że u 30-40 % badanej młodzieży występuje mała aktywność ruchowa w czasie wolnym, której towarzyszy zbyt długie oglądanie telewizji, a u około 41 % – niedobory spożycia mleka i u 55-70 % – niedobory spożycia warzyw i ciemnego pieczywa. Z kolei u 40-50% badanej populacji młodzieży wykazano nadmierne spożycie słodkich produktów, a u 30 % – potraw typu „fast food”, przy czym 37 % młodzieży charakteryzował niedostatek higieny jamy ustnej. Dane zebrane w trakcie powyższych badań świadczą również o tym, że u około 20 -40% młodzieży w wieku dojrzewania występują również inne zachowania niosące ryzyko dla zdrowia takie jak używanie substancji psychoaktywnych – w tym tytoniu i alkoholu – oraz zbyt wczesna inicjacja seksualna. Stwierdzono ponadto, że powyższe nieprawidłowości są częstsze u chłopców niż u dziewcząt, a u obu płci nasilają się z wiekiem oraz występują częściej u młodzieży żyjącej w miastach niż na wsi. Reasumując, powyższe dane wskazują wyraźnie na potrzebę prowadzenia działań w kierunku zmiany zachowań zdrowotnych młodzieży.
Kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych jest jak wiadomo procesem długotrwałym, wymagającym systematycznej i wielokierunkowej edukacji oraz promowania zasad zdrowego stylu życia w środowisku szkolnym. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej wśród dzieci i młodzieży jest obecnie obowiązkiem szkoły, a realizują to zadanie nauczyciele w ramach ścieżki między przedmiotowej. Wspomagają ich w tym instytucje i organizacje działające na terenie szkoły, spośród których najstarszą i najbardziej zaangażowaną w działalność prozdrowotną jest Polski Czerwony Krzyż.
Co roku z inicjatywy nauczycieli będących opiekunami szkolnych kół i klubów oraz zrzeszonej w nich młodzieży organizowanych jest w środowisku szkolnym wiele akcji o charakterze prozdrowotnym – średnio każde koło w czasie roku szkolnego uczestniczy w 6 takich akcjach. Przeważająca większość przeprowadzanych akcji ma zakres lokalny, lecz poprzez koła PCK młodzież szkolna ma możliwość uczestniczenia także w działaniach, czy programach czerwonokrzyskich o znacznie szerszym zasięgu – rejonowym, wojewódzkim czy ogólnopolskim. Jedną z takich akcji o zasięgu krajowym, w której młodzież zawsze bardzo chętnie uczestniczy, jest organizowana corocznie przez Zarząd Główny PCK – Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK.
Życzę powodzenia
Anna Pepera – Wojkwoska