Matura zbliża się wielkimi krokami, ale co dalej? To pytanie już dziś nurtuje naszych trzecioklasistów. Aby choć trochę ułatwić im ten jeden z ważniejszych życiowych wyborów, wzięli oni udział w ogólnopolskim programie Tygodnia Planowania Kariery realizowanym również przez nasze Liceum.
Przez dwa dni zapoznawali się oni z możliwościami oferowanymi przez najbliższe nam – wałbrzyskie uczelnie. Jako pierwsza zaprezentowała się Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa, która ma w swej ofercie studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie i podyplomowe. Reprezentanci szczególną wagę przywiązywali do atutów, jakimi są dogodna lokalizacja, konkurencyjne koszty życia i studiowania w tak blisko usytuowanej uczelni. Licealiści zapoznali się także z uczelnianą strukturą oraz kryteriami kwalifikacyjnymi na studia każdego ze stopni. Jako jednym z ciekawszych atutów szkoły, który był zachwalany przez przybyłych studentów, jest międzynarodowy program wymiany Erasmus, który zdaniem promotorów, niezwykle sukcesywnie prosperuje, oferując wymiany w takich krajach jak Portugalia, Turcja, Rumunia czy Grecja. Ponadto szkoła posiada bogaty zakres atrakcji sportowych, cyklicznie organizowane zbiórki krwi, kluby i koła zainteresowań.
Jako drudzy zaprezentowali się przedstawiciele wałbrzyskiej filii Politechniki Wrocławskiej, posiadający swoje wydziały także w Jeleniej Górze i Legnicy. Tu z kolei postawiono przede wszystkim na tradycję w oparciu o wieloletnie doświadczenie, 35 tysięczną rzeszę studentów czy profesjonalnie prowadzone wydziały nauk na dwunastu wydziałach – takich jak architektura, elektryka czy wydział mechaniczny. W prezentacji zawarta została bogata paleta zajęć pozalekcyjnych, projektów i kół zainteresowań. I tu pojawiła się prezentacja struktury studiowania, oraz barwniejszy aspekt, jakim jest organizacja różnorakich iwentów, kampanii, akcji, wolontariatów czy znanym wszystkich juwenalii.
Drugiego dnia warsztatów, w którym uczestniczyli już uczniowie wszystkich klas, odbyły się spotkania z doradcami zawodowymi ze Świebodzickiego Młodzieżowego Centrum Planowania Kariery, dzięki którym młodzież miała okazję zapoznać się ze swoimi możliwościami, wkraczając – u progu dorosłego życia – na rynek pracy. Przedstawione zostały zarówno możliwości, jakie pojawiają się w okresie edukacji, jak i tuż po jej zakończeniu. Niezwykle pozytywnym aspektem okazał się fakt możliwości indywidualnego sprawdzenia w preferencjach zawodowych, jak i udział w badaniach, do których zachęcali pracownicy ośrodka w swoich filiach. Warto dodać, że Młodzieżowe Centrum Kariery funkcjonuje w ramach OHP i pełni funkcję placówki otwartej dla osób chcących skorzystać z usług poradnictwa i informacji zawodowej i nowoczesnych zasobów informacji zawodowej. MCK zajmuje się przygotowaniem uczniów, studentów, absolwentów i osób bezrobotnych do wejścia na rynek pracy poprzez kompleksowe działania i inicjatywy, prowadzone indywidualne konsultacje i warsztaty grupowe. Szczególny nacisk kładzie się na realizację zagadnień związanych z przedsiębiorczością i samozatrudnieniem oraz umiejętnością kierowania i kreowania własnej przyszłości zawodowej
Każdą z części dwudniowych warsztatów dla licealistów ubarwiały przygotowane przez organizatorów quizy i zagadki, a kolejnym atutem warsztatów była możliwość porozmawiania z przedstawicielami każdej z przybyłych instytucji. Mamy nadzieję, że pomoże to młodzieży w obraniu jak najlepszej ścieżki przyszłej kariery, zarówno na drodze edukacyjnej, jak i – w późniejszym czasie- zawodowej. Warto napomknąć, że Licealiści wybrali już przedmioty, które chcą zdawać na maturze, jednakże decyzję tą mogą zmienić do 7 lutego 2015r.