JUBILEUSZ 55-lecia Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu

Jeszcze nie ucichły wspomnienia z hucznie obchodzonego złotego jubileuszu, a „Szaniawski” znów świętuje – tym razem 55-lecie. Szacowny Jubilat uchodzi za jeden z najlepszych teatrów w Polsce -otwarty, demokratyczny, zadający pytania, często prowokacyjny, głęboko humanistyczny, Taki, który poszukując nowych form, umiejętnie porusza się w tradycji motywów teatralnych, na nowo odczytuje klasykę. W liczbach wygląda to imponująco – 360 premier, 20 tysięcy spektakli, zagranych w Polsce i zagranicą, ponad 2 miliony widzów. Jeśli dodać do tego fakt, że swoje błyskotliwe kariery zaczynali tu najwięksi reżyserzy, aktorzy i inni twórcy teatralni, m.in. Jan Klata, Natalia Korczakowska, Michał Walczak, Monika Strzępka i Paweł Demirski – jest co świętować!

Uroczyste obchody Święta Teatru odbyły się 29. listopada. Galę uświetnili znakomici goście ze świata kultury, sztuki, byli i obecni pracownicy teatru, przedstawiciele władz lokalnych i państwowych, oraz najwierniejsi widzowie teatru. Odbył się wernisaż wystawy poświęconej historii tego miejsca, granych tu spektakli, osób z nim związanych. Pokaz filmu portretującego współczesny zespół teatru i jubileuszowa publikacja – to kolejne atrakcje wieczoru. Odsłonięto też nową kurtynę. Jednak najważniejszym i najbardziej oczekiwanym punktem obchodów była premiera jednego z największych dzieł jednego z największych twórców i reformatorów polskiego teatru – Wesela S. Wyspiańskiego. Ten arcydramat polski umieszczony we współczesnej scenerii , opowiada językiem Wyspiańskiego o naszej obecnej kondycji. Młody reżyser, Wojtek Klemm, tworząc gorzką wizję Polaków, zapatrzonych w historię albo nią zaślepionych, pokazał, na ile romantyczne mity nadal krępują wolne myślenie. Bez kompleksów wziął na warsztat ten trudny dramat, by nadać mu odczytanie, które jest nadzwyczaj aktualne. Świetna zespołowa gra aktorska, ruch sceniczny, wyrazista, zaskakująca scenografia, oryginalne kostiumy i wyrazista muzyka jako integralna część sztuki, dopełniają genialnej całości. Spektakl do łatwych nie należy, ale teatr przyzwyczaił swoich widzów, że tu się nie przychodzi tylko dla rozrywki.

W części oficjalnej wręczono nagrody i odznaczenia dla najbardziej zasłużonych pracowników teatru. Również nasi nauczyciele znaleźli się w gronie sześciu osób nagrodzonych za propagowanie teatru w środowisku – Ewa Grochowska – ambasadorka Teatru Dramatycznego i Waldemar Grochowski – przedstawieni zostali jako najwierniejsi widzowie teatru – czym się chwalimy i z tej nagrody jesteśmy szczególni dumni.

Również młodzież licealna nie zapomniała o Jubileuszu zaprzyjaźnionego teatru. W przededniu obchodów delegacja humanistów z klasy 2a – Emilia Wzgarda, Natalia Jursza i Wiktoria Wójtowicz z opiekunami odwiedziła p. dyrektor Danutę Marosz, żeby przekazać życzenia i gratulacje od dyrekcji, grona pedagogicznego i uczniów LO w Świebodzicach.