Instrukcja obsługi platformy Google Classroom dla uczniów

Drodzy uczniowie!

W związku z zawieszeniem zajęć lekcyjnych w szkołach, w naszym liceum została uruchomiona platforma edukacyjna Google Classroom. Na tej platformie nauczyciele będą publikować dla Was materiały i zadania do wykonania. Poniżej krótka instrukcja obsługi:

Logowanie

Dostęp do platformy możliwy jest ze szkolnego konta Google. Można logować się z komputera lub smartfona (w tym przypadku musisz dodać kolejne konto Google na swoim telefonie w ustawieniach). Każdy/każda z Was ma utworzone własne konto. Dane do pierwszego logowania:

adres (w przypadku logowania z komputera): https://accounts.google.com/

login: loginzdziennikalibrus@loswiebodzice.net (należy wstawić login z dziennika)

hasło: rokurodzeniamiesiacurodzeniaklasanrwdzienniku (należy wstawić odpowiednie dane) – Nie działa? Sprawdź uwagi poniżej!

Przykładowo, dla osoby z klasy 1AP urodzonej w sierpniu 2003 i mającej numer 3 w dzienniku hasło to: 2003081ap3

UWAGI:

– po pierwszym logowaniu zostaniecie poproszeni o wprowadzenie nowego hasła

 – uczniowie: 1BG/15, 1BG/34, 1BP/15, 1BP/19, 1CP/24, 2A/35 – jako rok i miesiąc urodzenia wstawcie zera

Uruchomienie Classroom

Na komputerze:

Po zalogowaniu otwórzcie menu aplikacji w prawym górnym rogu i kliknijcie w ikonę Classroom:

Na smartfonie:

Przejdź do Sklepu Google Play lub Apple AppStore i pobierz aplikację Google Classroom:

Obsługa Google Classroom

Główna strona aplikacji/witryny zawiera wszystkie przedmioty, do których jesteście przypisani. Na ten moment w ramach platformy stworzone są przedmioty wiodące (język polski, języki obce, matematyka, biologia, chemia, fizyka, historia, przyroda, historia i społeczeństwo). Sprawdźcie, czy na liście macie wszystkie przedmioty, które powinniście mieć. Jeśli któregoś będzie brakować, lub zostaliście przypisani do złego przedmiotu, proszę o jak najszybszą informację na adres admin@loswiebodzice.net Z WASZEGO SZKOLNEGO GMAILA (ikona aplikacji -> Gmail).

Jeśli będziecie wysyłać maile do nauczycieli, to również bardzo proszę o używanie Waszych szkolnych skrzynek Gmail.

Po kliknięciu na nazwę danego przedmiotu zostaniecie przekierowani na stronę danego przedmiotu. Składa się ona z trzech zakładek, które omówimy po kolei.

Strumień

Korzystacie z Facebooka? Jeśli tak, to na pewno kojarzycie oś czasu – właśnie taką rolę pełni zakładka Strumień. Tutaj pojawiają się ogłoszenia od nauczycieli, a także informacje o nowych zadaniach. Jeśli korzystacie z aplikacji na smartfonie, to dostawać będziecie powiadomienia, jeśli tylko pojawi się coś nowego. Możecie komentować ogłoszenia zamieszczone przez nauczyciela, natomiast własne ogłoszenia możecie dodawać w przedmiocie „Od wychowawcy”, który pełni rolę godziny wychowawczej.

Zadania

Najważniejsza ze wszystkich zakładek.

W zależności od tego, jak nauczyciel przedmiotu pogrupuje zamieszczone treści, w zakładce zobaczycie grupy tematyczne: tutaj na przykład mamy Układy równań liniowych oraz Równania kwadratowe. W każdej z tych grup  zamieszczone zostały materiały i zadania do wykonania. Przy zadaniach widać także termin, do którego należy przesłać rozwiązane zadania. Po kliknięciu na dany wpis zostanie on rozwinięty. Aby wyświetlić pełną treść należy kliknąć Wyświetl projekt.

Teraz widać pełną treść:

Teraz pozostaje tylko poprawnie rozwiązać zadane równania 😁 Nauczyciel może wskazać formę, w jakiej macie przesłać rozwiązanie. Może to być zdjęcie kartki, albo plik tekstowy z wypracowaniem napisanym np. w Wordzie. W tym przypadku zrobimy zdjęcie i załączymy je jako rozwiązanie. Dodatkowo macie tutaj dwa pola do komentarzy: do zajęć i prywatne. Komentarze do zajęć będą widoczne dla innych uczniów, natomiast komentarze prywatne są widoczne tylko dla Ciebie i nauczyciela, inni uczniowie ich nie zobaczą. W tym miejscu możesz np. dopytać o szczegóły związane z danym zadaniem.

PAMIĘTAJ!

Jeśli przesyłasz zdjęcie z rozwiązaniem, zadbaj o to, żeby było ono czytelne i dobrej jakości. Zdjęcia nieczytelne będą odrzucane przez nauczycieli.

Aby przesłać rozwiązanie trzeba nacisnąć przycisk Dodaj lub utwórz.

W tym momencie macie do wyboru kilka opcji:

– Dysk Google – pozwala na dołączenie pliku z Dysku Google

– Link – przesłanie odnośnika do innej strony

– Plik – przesłanie pliku z dysku komputera/pamięci telefonu

– Utwórz Dokumenty/Prezentacje/Arkusze/Rysunki – tworzy na Waszym Dysku Google plik i otwiera odpowiedni edytor oraz automatycznie załącza ten plik do zadania. W edytorze możecie napisać wypracowanie lub stworzyć prezentację (nawet nie mając pakietu Office na komputerze!).

W tym przypadku dołączmy zrobione zdjęcie. Należy kliknąć Plik.

Teraz albo przeciągacie pliki ze zdjęciami, albo klikacie Wybierz pliki z urządzenia i wybieracie pliki z dysku.

Teraz kliknijcie Prześlij.

Jak widać plik został dodany. ALE TO JESZCZE NIE KONIEC! Aby przesłać rozwiązanie do nauczyciela musicie kliknąć przycisk Oddaj.

Jak widać, stan zadania zmienił się z Przypisane na Oddane. Teraz pozostaje tylko czekać na ocenę od nauczyciela.

Zdaje się, że nauczyciel właśnie sprawdził nasze rozwiązanie 🙂 Sprawdźmy zatem ocenę:

Jak widać, zadanie zmieniło stan na Oceniono. Kliknij Wyświetl projekt, aby poznać ocenę.

Poszło nam całkiem nieźle 🙂 Ocena to 8/10. Dodatkowo nauczyciel dodał komentarz.

Przejrzyjcie teraz pozostałe materiały i zadania dostępne w zakładce Zadania.

PAMIĘTAJ!

Aby móc oddać zadanie, nauczyciel musi utworzyć odpowiedni Projekt w zakładce Zadania. Nie można oddawać zadań do ogłoszeń w zakładce Strumień! Jeśli nauczyciel nie utworzył odpowiedniego projektu, przypomnij mu o tym!

Osoby

Ostatnia zakładka w głównym panelu przedmiotu to Osoby. To nic innego jak lista nauczycieli i uczniów przypisanych do danego przedmiotu.

Lekcje on-line

Nauczyciele mają także możliwość zorganizowania dla Was lekcji on-line (audio+video). Aby dołączyć do takiej lekcji, nauczyciel musi udostępnić Wam link do spotkania albo w strumieniu przedmiotu, albo w kalendarzu (ikona aplikacji -> Kalendarz). W terminie spotkania musicie po prostu otworzyć ten link i dołączyć do spotkania. Kliknij Chcę dołączyć.

Aby wyłączyć kamerę, kliknij na jej ikonę (czerwony kolor=wyłączona). Podobnie z mikrofonem (czerwony=wyciszony). Pamiętaj, że jeśli nic nie mówisz, to wycisz mikrofon, aby zbierane przez niego hałasy nie przeszkadzały innym uczestnikom lekcji.

Zakończenie

To tyle, jeśli chodzi o podstawy działania platformy Google Classroom. W razie jakichkolwiek problemów i wątpliwości nie wahajcie się kontaktować bezpośrednio ze mną – administratorem szkolnej sieci komputerowej. Czekam na Wasze maile WYŁĄCZNIE ZE SZKOLNYCH SKRZYNEK GMAIL pod adresem admin@loswiebodzice.net. Możecie pisać też wiadomości na komunikatorze Hangouts.

Owocnej pracy!

Sebastian Łupkowski

Administrator szkolnej sieci komputerowej