25. kwietnia, w ramach cyklicznych odwiedzin przez absolwentów naszej szkoły odbyło się spotkanie humanistów z klasy 3A z panią Martą Mikołajczyk, również absolwentką klasy 3A sprzed kilku ładnych lat. Nie było to jednak tylko sentymentalne spotkanie po latach z wychowawczynią i uczniami, lecz konstruktywna i ciekawa rozmowa. Trzecioklasiści są bowiem tuż przed maturą, stają też przed trudnym zadaniem wyboru uczelni wyższej, satysfakcjonującego kierunku studiów, w czym próbowała im pomóc zaproszona osoba. Marta wykonuje wiele zawodów, ściśle związanych z psychologią i pedagogiką. Jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku- poradnictwo, później studiowała na ASP kierunek sztuka zintegrowana i był to przełomowy moment, w którym na poważnie zainteresowała się psychologią i zajęła terapią zajęciową. Następnie ukończyła studia z dziedziny oligofrenopedagogika i zajmowała się ludźmi niepełnosprawnymi. Obecnie kończy kierunek terapia poznawcza, a w międzyczasie studiowała również mediację sądową. A więc w kręgu jej zainteresowań jest „jedna dziedzina, wciąż poszerzana” – jak sama mówi. W tej chwili Marta zajmuje się pracą z osobami z szerokim spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera – jest rewalidatorką, prowadzi też szkolenia psychologiczne w DODN i zajmuje się storytellingiem.
Marta hobbistycznie zajmuje się doradztwem zawodowym, więc sporo wie w tej dziedzinie i wiele mogła doradzić moim podopiecznym. Przekonywała, że w aspekcie kolejnych lat zawody związane z relacjami międzyludzkimi, a więc z psychologią, pedagogiką, terapią, będą bardzo potrzebne, chociażby jako pokłosie pandemii, izolacji i zamknięcia.
Marta przybliżyła specyfikę studiów w tych dziedzinach, przekonując, że psychologiczne kierunki są nie tylko ciekawe, ale coraz bardziej pożądane na rynku pracy. Podpowiadała, gdzie szukać informacji o takich kierunkach kształcenia. Przybliżyła nam ideę studiów na SWPS, zapoznała z przykładowymi ofertami warsztatów dla uczniów organizowanych przez tę uczelnię i innymi możliwościami oferowanymi studentom. Podzieliła się też refleksjami na temat studiów na Uniwersytecie Wrocławskim. Wskazała na istotne różnice w sposobach nauczania tych wrocławskich uczelni. Opowiadała o różnych możliwościach realizacji „ścieżki kariery”, a że jest skarbnicą wiedzy na ten temat, rzeczowo i wnikliwie podpowiadała, jak warto planować przyszłość, gdzie szukać wiarygodnych informacji, pomocy we właściwym wyborze kierunku kształcenia. Zaopatrzyła uczniów w linki pomocnych adresów. Namawiała ich też do różnorodnych aktywności na studiach, a nawet przed ich podjęciem, do udziału w projektach międzynarodowych, np. w Erasmusie. Pokazywała różne możliwości korzystania z takich projektów.
To było bardzo owocne spotkanie. Ogromna wiedza Marty na temat nowych zawodów, istniejących kierunków studiów, ale i tych dopiero się tworzących, które odpowiadają potrzebom nowych czasów, z pewnością pomoże uczniom znaleźć się w gąszczu ofert i informacji. Dziękujemy.