Licealistki z LO w Świebodzicach laureatkami regionalnego konkursu „Jak wygląda opowiadanie science- fiction”

12 września br. będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin jednego z najwybitniejszych i najpoczytniejszych polskich prozaików, wizjonera – futurysty – Stanisława Lema. Uchwałą Sejmu rok 2021 został więc ogłoszony jako rok tego twórcy, a przyświeca mu hasło: „Lem 2021. Widziałem przyszłość”.

W związku z powyższym Wałbrzyskie Stowarzyszenie „Composingart” postanowiło propagować działalność i uhonorować twórczość tego autora poprzez zorganizowanie kilku działań i wydarzeń, których bohaterem jest S. Lem i jego literackie dokonania.  Pierwszym z  działań jest regionalny konkurs na temat „JAK WYGLĄDA OPOWIADANIE SCIENCE-FICTION? („Bajki Robotów” i „Opowieści o pilocie Pirxie” w wyobraźni młodych czytelników twórczości Stanisława Lema). Nie od dziś bowiem wiadomo, że literatura i sztuki plastyczne nawzajem się dopełniają i inspirują. Celem konkursu było więc nie tylko sprowokowanie młodzieży do czytania dzieł pisarza, ale przede wszystkim rozwijanie kreatywności i ekspresji twórczej poprzez ich interpretację. Uczniowie zostali poproszeni o przygotowanie prac plastycznych w dowolnej technice, inspirowanych wymienionymi książkami.

Patronami konkursu jest Wydawnictwo Literackie i Instytut Polska Przyszłości im. S. Lema.

13.05. odbyło się rozdanie nagród w siedzibie Stowarzyszenia w „ExploraPark” – Parku Nauki i Techniki w Wałbrzychu.

Miło nam donieść, że wśród zwycięzców znalazły się uczennice z naszego LO: trzecią nagrodę otrzymała AMELIA BYRA z klasy 1b, a wyróżnienie przypadło AGNIESZCE GŁÓD z klasy 2cg.

Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody rzeczowe, certyfikaty uczestnictwa, a co równie istotne, wszyscy uczestnicy tego przedsięwzięcia zostali obdarowani pakietem nietuzinkowych gadżetów. Na uroczystą galę zaproszono laureatów, rodziców i opiekunów. Było gwarno, wesoło i sympatycznie (chociaż wciąż w reżimie sanitarnym).

Naszym uczennicom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów. Jesteśmy pełni uznania dla Waszej inwencji i nieustannej potrzeby twórczych działań.