Rok onlinowych (i nie tylko) olśnień teatralnych…

To był trudny rok szkolny, to był trudny sezon teatralny. Ale był to też rok wyjątkowy. Ze względu na reżim sanitarny i liczne lockdownowe obostrzenia, niewiele sztuk i działań teatralnych w tradycyjnej formie było możliwych. Jednak kreatywność ludzi sztuki nie zna granic i dzięki temu mogliśmy uczestniczyć w spektaklach streamingowych, premierach online, a także zainicjowaliśmy spotkania z ludźmi teatru, m.in. odwiedził nas nasz absolwent, Mateusz Rusin- aktor „Teatru Narodowego” w Warszawie, a wielokrotnie gościła u nas pedagożka „Teatru Dramatycznego”, Pani Nikola Olszak, która przygotowywała uczniów do odbioru sztuk i po ich obejrzeniu spotykała się z nami, by podyskutować o spektaklach. Cenne to były dla nas spotkania- rozwijające i ciekawe.

Obejrzeliśmy w zaprzyjaźnionym „Dramatycznym” 18 sztuk repertuarowych, byliśmy w dużych grupach na 5 premierach i w małej reprezentacji na 13 pozostałych; udało nam się też obejrzeć w rzeczywistym wymiarze teatralnym 6 spektakli. Podziwialiśmy m.in. świetne, a wręcz brawurowo zagrane przez naszych aktorów monodramy: „Orfi” i 108 kostek cukru”,  „Kumulacja” „ Pacjent 0”, „Iwanow”, „Cyrano”, ”Niech prawo będzie z Wami”, „Pani Bovary”, „Rita”, „Przyjemne i pożyteczne, czyli co wiemy o seksie”,”Mensch” a także pełnowymiarowe spektakle: „Pani Moru”, „Pilnie kupię biografię”, „Żeglarz”, „Przyszedł mężczyzna do kobiety”, „Przewodnik dla lewicy o prawicy”, „Ancora tu”,” King’s size” „Rzywot cz.1- rozpadająca się biografia”. W sumie kupiliśmy około 200 biletów i dostępów do realizacji streamingowych. Miło nam się pochwalić, że otrzymaliśmy również 30 bezpłatnych wejściówek, a teatr ufundował vouchery na wybrane sztuki i torbę teatralnych gadżetów dla zwycięzców konkursu na recenzję i plakat teatralny, organizowanego przez naszą szkołę. Nagrodzone prace zostały, oprócz szkolnej strony internetowej, zaprezentowane na teatralnym FB.

Przeniesienie do sieci życia teatralnego umożliwiło nam też obejrzenie sztuk w innych teatrach. Nie wychodząc z domu, zobaczyliśmy więc „Kordiana” w „Teatrze Narodowym” w Warszawie, z wybitną rolą Mateusza Rusina jako Mefistofelesa, a na spektakl zaprosiła nas pani dyrektor literacka tego teatru- pani Dorota Kowalkowska– nasza dobra znajoma, która przez wiele lat owocnie z nami współpracowała jako pedagożka wałbrzyskiego teatru i nie zapomniała o nas, mimo że do stolicy daleko… Pani Dorota zaprosiła nas również do obejrzenia w okresie przedświątecznym familijnego spektaklu w odcinkach pt. „Królowa śniegu”, w reż. M. Podstawnego, przygotowanego przez „Teatr Nowy”.

To był udany rok teatralny, a edukacja teatralna znalazła swoje odzwierciedlenie na maturze rozszerzonej z języka polskiego, gdzie uczniowie zmagali się z tekstem Jana Błońskiego pt. „Dramat i przestrzeń”. Miło mi donieść, że moi teatralni pasjonaci poradzili sobie z tematem bardzo dobrze, a prace dwóch uczennic (Z. Brzozowiec i W. Pajor) zostały ocenione przez komisję egzaminacyjną na 95%. Zosia Brzozowiec, która od trzech lat bywa w „Dramatycznym” regularnie i pisuje świetne recenzje, nagradzane w konkursach i publikowane na teatralnym FB, oparła swoją argumentację tematu na analizie spektaklu Sebastiana Majewskiego pt. „Chłopi”, co ucieszyło mnie szczególnie. Jak więc widać, edukacja teatralna jest ważną częścią składową procesu edukacji humanistycznej.

Dziękuję pani dyrektor Danucie Marosz, panu dyrektorowi Sebastianowi Majewskiemu, Zespołowi i wszystkim pracownikom „Dramatycznego” za owocną współpracę. A uczniów zapraszam do teatru po wakacjach, w sezonie 2021/2022.