WARSZTATY MINDFULNESS W NASZEJ SZKOLE

Długi okres zdalnego nauczania w ubiegłym roku szkolnym odbił się negatywnie na  psychice  uczniów, dlatego tez  w ramach różnych pomocy  dla młodzieży w dniu   18 i 21 października   w   naszej szkole odbyły się  warsztaty  treningu uważności i redukcji stresu. Wzięły w nich udział klasy maturalne oraz klasa Ia. Zajęcia przeprowadziła pani Agnieszka Trzyna – doświadczony psycholog i trenerka szkoląca się w uważności w Oxford Mindfulness Centre.

 

W trakcie ćwiczeń  uczniowie, wygodnie ułożeni na karimatach, mogli przetestować różne praktyki uważności, poczuć ich efekty bezpośrednie oraz zastanowić się w jakich sytuacjach mogliby z nich skorzystać. Była to tez dobra okazja do refleksji nad mechanizmami stresu, naturą myśli i emocji, dobrych i niewłaściwych strategii  radzenia sobie z trudnościami.

 

Czym jest trening uważności? To połączenie psychologii i świeckiej medytacji polegającej na koncentracji na przeżywaniu „tu i teraz”, doświadczaniu czegoś w danym momencie, bez zastanawiania się nad tym, bez analizowania, a tylko wyciszaniu emocji i odsunięciu umysłu „na bok”, by móc skupić się na doświadczeniu chwili obecnej, by móc przyjmować i postrzegać docierające do nas informacje jasno, bez ładunku emocjonalnego, bez krytycznej oceny.

Uważność pomaga lepiej radzić sobie z obniżonym nastrojem, stresem, stanami depresyjnymi, czy wyczerpaniem psychicznym lub fizycznym.  Zwiększa poczucie radości i satysfakcji z życia. Rozwijając uważność, zaczynamy świadomie odpowiadać na trudne sytuacje, zamiast automatycznie na nie reagować. Stajemy się bardziej gotowi, aby spokojnie stawić czoła wyzwaniom oraz podejmować mądre i kreatywne decyzje.

Najbardziej znane medytacje mindfulness to: świadomość ciała, uważność oddechu, uważny ruch medytacja dźwięków, medytacja myśli, emocji, czy trudności. Skuteczność tych technik potwierdzają liczne badania z zakresu psychologii i neurobiologii.

Mamy nadzieje, że nasi uczniowie i uczennice wykorzystają poznane techniki nie tylko na potrzeby szkolne, ale i w życiu codziennym.